Avustralya'da tarihi referandum

Avustralya halkı, yarın sandık başına giderek, ülkeyi resmen İngiltere'ye bağlayan monarşi sisteminin devam edip etmemesine karar verecek.

Avustralya'da tarihi referandum
Farklı kültürlerden ve 138 ülkeden insanın yaşadığı, 200'den fazla dilin konuşulduğu Avustralya'da halk, bu hafta sonu tarihi bir oylama için sandık başına gidecek.
Avustralya halkı, yarın yapılacak olan referandumla, 99 yıldır yönetildiği "monarşi" sisteminden cumhuriyete geçip geçmemenin kararını verecek.
Referanduma günler kala tarafların propagandaları da yoğunlaştı. Monarşi yanlıları, kampanyalarını "geçmişe vefa" üzerine kurarken, cumhuriyetçiler ise, artık sembolik bir özellik taşıyan krallık sisteminin tarihin çöplüğüne atılması gerektiğini belirtiyorlar.
Başbakan monarşiden yana
Krallıktan yana tavrını koyan Başbakan John Howard, "Değiştirmiş olmak için yönetim şeklini değiştirmenin" ülkeyi zora sokacağını söyleyerek, kraliyetin yerine getirilecek olan cumhurbaşkanlığını sorguladı.
Avustralya için öngörülen modelde, başbakanın devlet başkanını görevden alma yetkisi bulunduğunu hatırlatan Howard, bunun bunalımlara neden olacağını savunarak, "En küçük bir şüpheniz varsa hayır oyu verin" dedi.
Cumhuriyet yanlıları ise "İngiltere Kraliçesi temsilcimizken tam bağımsız olamayız" görüşünü savunuyorlar.
"Evet"çiler, "Kraliçe'nin yerine Avustralyalı bir devlet başkanı getirmenin zamanı gelmiştir. Dünyaya bir ulus olarak olgunlaştığımızı göstermeliyiz" sloganını ön plana çıkarıyorlar.
"İngiltere'ye bağımlı değiliz"
Cumhuriyet yanlılarının önde gelen ismi, ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Kim Beazley, "Artık ayaklarımızın üzerinde durabildiğimizi tüm dünyaya göstermeliyiz" dedi. İşçi Partisi lideri, parlamentonun üçte ikisinin oylarıyla seçilecek devlet başkanı sayesinde, parlamenter sistemin daha "istikrarlı" olacağını belirtti.
Federasyondan bu yana 100 yıl geçtiğini ve artık "başı dik tutma" zamanının geldiğini kaydeden "evet"çiler, "Bir ulus olarak İngiltere'ye artık bağımlı olmadığımızı tüm dünyaya göstermeliyiz" diyorlar.
Yarın 10 milyon kişinin oy kullanacağı referandumdan "cumhuriyete evet" çıkarsa, 1 Ocak 2001 tarihinde ülkenin ilk devlet başkanı seçilecek.
Bu tarih, Avustralya'nın federasyon olduğu 1 Ocak 1901 yılının 100. yıldönümüne rastlıyor. Son yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, taraflar yüzde 40 civarındaki oy oranlarıyla eşit durumda. Seçmenin yüzde 20'si ise henüz kararsız.
İngiltere Kraliçesi, halen Avustralya'nın resmi temsilcisi sıfatını taşırken, kraliçenin adaya atadığı temsilcisi de genel vali konumunda bulunuyor.
www.evrensel.net