KSB'den deprem bölgesinde

   miting hazırlığı

KSB'den deprem bölgesinde miting hazırlığı
Deprem bölgesindeki sorunlar ve çözümlerine yönelik bir rapor hazırlayarak, ilgili bakanlıklara ve milletvekillerine sunan Kocaeli Sendikalar Birliği (KSB), hükümetin söz konusu sorunların çözümüne yönelik adım atmaması halinde, bölgesel bir miting düzenleyeceğini duyurdu.
Raporda, merkez üssü Gölcük olan ve Marmara Bölgesi'nde büyük can kaybına ve hasara yol açan 17 Ağustos depreminin üzerinden 3 aya yakın zaman geçtiği halde eğitim, sağlık ve barınma konusunda somut adımların atılmadığı, kentin yüzde 90'ının kışa dayanıksız çadırlarda barındığı, birçok işverenin depremi bahane ederek işçi çıkardığı, tüm bu sorunların kentten göçü beslediği belirtildi. Raporda ayrıca, bölgedeki çalışanların Tasarrufu Teşvik Fonu ile Konut Edindirme Yardım Fonu'nda toplanan birikimlerinin derhal ödenmesi, bölgede fiyatların dondurulması gibi talepler de yer aldı.
Etkili eylemler yapılacak
Hazırlanan raporu dün Kocaeli milletvekilleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Maliye Bakanı ve ekonomiden sorumlu devlet bakanlarına sunan KSB Sekreteryası, yaptığı açıklamada, taleplerle ilgili herhangi olumlu bir gelişme olmadığı takdirde, 20 Kasım Cumartesi günü İzmit'te bölgesel bir miting yapılacağını bildirdi. Açıklamada, mitinge, Kocaeli, Yalova, Sakarya ve Gebze'deki sendikalara üye işçiler ve kitle törgütleri temsilcilerinin katılacağı ifade edilerek, ileri günlerde daha etkili eylemlere başvurulacağı da kaydedildi.
KSB üyesi sendikacılar, mitingin; deprem önecesi tahkime ve sosyal güvenlik yasa tasarısına karşı etkin eylemler gerçekleştirmiş olan Emek Platformu'nun toparlanması için bir fırsat olduğunu ve 17 Ağustos'tan beri emek cephesinde süren sessizliği yırtacağını da belirttiler.
Emek Platformu'nun toparlanması için fırsat
KSB içerisinde yer alan sendikaların yöneticileri, miting ve Emek Platformu ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdiler:
Selülöz-İş Genel Başkanı Ergin Alşan (KSB Başkanı): Emek Platformu maalesef depremden sonra depreme uğradı. Platformun depremden beri hiçbir işlevi yok ve tabii ki tüm çalışanlar bundan rahatsız. Ayrıca deprem bölgesinde yaşayanların sorunları bir kat daha artmış durumda, özellikle zorunlu tasarrufların daha önce Erzincan depreminde olduğu gibi ödenmesini istiyoruz. Bunun ödenebilmesi içinse tüm çalışanların birlikte mücadele etmesi şart.
Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Hasan Ali Akyıldız: Bölgemizde büyük sorunlar var. Konut sorunu, eğitim sorunu, sağlık sorunu... Bu sorunlar büyüyerek devam ediyor, son günlerdeyse bu sorunlara bir de işten çıkarmalar eklendi. Kocaeli çevresindeki işletmeler birer birer kapanmaya başladı. Örneğin dün Baştaş kapatıldı, 230 işsiz kaldı. İşveren tutuyor "Ben depremden dolayı artık burada iş yapmam" diyor ve çekip gidiyor. Biz de KSB olarak tüm bu sorunların çözümü noktasında bir rapor hazırladık. Eğer kayda değer olumlu gelişmeler olmazsa 20 Kasım Cumartesi günü alanlara çıkacağız. Emek Platformu'ndan da depremden beri ses yok, özellikle Türk-İş, işçi sınıfının böylesine ciddi sorunları varken genel kurullarla uğraşıyor.
Harb-İş Gölcük Şube Başkanı Hayati Alp: Deprem Gölcük'ün yüzde 70'ini yerle bir etti. Depremin üzerinden 2,5 ay zaman geçti. Gölcük'te hâlâ tek bir yurttaş prefabrik konuta yerleşmiş değil, yarının ne olacağı belirsiz. Çalışanlara verilen 50 milyonluk tazminatın yeterli olmadığını biliyoruz, bizim Harb-İş olarak başlattığımız ve KSB'nin de desteklediği imza kampanyasında da değindiğimiz gibi Zorunlu Tasarruf ve Konut Edindirme Fonu adı altında 1988'den beri kesilen paraların, anaparaları ve nemalarıyla birlikte hak sahiplerine verilmesini istiyoruz. Hükümet deprem sonrasında tahkim ve sosyal güvenlik yasalarını bir bir çıkardı, şimdi gündemde kıdem tazminatları var. Emek Platformu'nun toparlanması şart. Burada tabana büyük görev düşüyor. Üst örgütlerimizi, konfederasyonlarımızı sıkıştırmalıyız.
KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Nihat Değer: Emek Platformu'nun çıkış noktası zor günlerde, zor anlarda birlikte hareket etmekti. Fakat deprem sonrası yaşanan sorunlara Emek Platformu'nun kayıtsızlığı neticesinde KSB olarak bir eylem takvimi çıkarıldı. Bu anlamda 20 Kasım mitingi Emek Platformu için büyük bir fırsattır.
Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi Örgütlenme Sekreteri Osman Çolakoğlu: Emek Platformu mezarda emekliliğe kaşı yaz aylarının ortalarına dek, etkin eylemler gerçekleştirdi. Fakat deprem sonrası için tahkim ve Sosyal Güvenlik Yasası Meclis'ten geçerken aynı şeyi söylemek yanlış olur. Kocaeli deprem sonrasında yeni bir toparlanma süreci yaşıyor. KSB deprem sonrası yaşanan sorunlarla ilgili bir eylem takvimi ortaya koydu ve KESK'in eylemlerini destekleme kararı aldı.
www.evrensel.net