04 Kasım 1999 03:00

Ortadoğu görüşmeleri

   otomatiğe bağlandı

Paylaş
Ortadoğu görüşmeleri otomatiğe bağlandı
Norveç'in başkenti Oslo'da düzenlenen Ortadoğu Zirvesi'nin ardından ABD Başkanı Clinton, "Barış sürecini yeniden yaşama geçireceğimizi hissettik" şeklinde değerlendirmelerde bulunurken, İsrail ve Filistin liderleri arasında yeni bir uzlaşmaya varılmadı. İsrail Başbakanı Ehud Barak, ülkesi için 'vazgeçilmez' olarak nitelendirdiği ve Filistin devletinin asla kurulmaması anlamına gelen şartları dayatmaya devam ediyor. Clinton ve Barak ile birer görüşme yapan Yaser Arafat liderliğindeki Filistin heyeti, İsrail'in öne sürdüğü şartlar arasında kabul edilemeyecek maddeler olmasına rağmen, ABD'li ve İsrailli temsilcilerle periyodik olarak bir araya gelmeyi kabul etti.
Bir zirve daha
Önceki gün Arafat ve Barak ile görüşen Clinton, üçlü toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, "Barış sürecini yeniden yaşama geçireceğimizi hissettik" dedi. Bill Clinton, görüşmenin içeriği hakkında ayrıntılı bilgi vermezken, kendisi ve diğer iki liderin bir anlaşma çatısı oluşturmak için yeniden bir araya gelmeye çaba göstereceklerini söyledi. Clinton, Filistin topraklarının nihai statüsünün belirlenmesi için gelecekte bir zirve daha düzenlemeyi kararlaştırdıklarını da belirtti, ancak tarihi hakkında bilgi vermedi.
Oslo'daki ABD Büyükelçiliği'nde yapılan toplantının ardından Clinton, Ortadoğu barış sürecinin 'son düzlüğüne' girdiğini, Barak ve Arafat'ın şubat ortasından önce bir çerçeve anlaşmasını hayata geçirmek için düzenli olarak buluşacaklarını ifade etti. Clinton'ın başkanlık süresi dolmadan Filistin meselesini 'çözmeye' kararlı olduğu belirtiliyor.
Görüşmelere katılan üst düzey bir ABD yetkilisi, "Her iki taraf da son derece zor ve hayati önemde kararlar verecekleri gerçeğini gördüler, ancak bu konuda ilerleme kaydetmeye kararlılar" dedi. Filistin temsilcilerinden Nabil Şaath ise tarafların her hafta birden fazla kez bir araya gelebileceklerini söyledi.
Önemli konular tartışılmadı
Basına sızan haberlere göre üçlü zirve toplantısında Barak ve Arafat arasında tali konularda tartışmalar yaşanırken, Filistinli mülteciler ve Kudüs'ün statüsü gibi konularda hiçbir karar alınmadı.
İsrailli bir temsilci, Barak'ın Arafat'ın İsrail eski Başbakanı İzak Rabin için düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmayı sert bir biçimde eleştirdiğini ve bunun üstüne karşılıklı suçlamalar yaşandığını aktardı. Arafat'ın okuduğu metinde işgal altındaki Filistin topraklarında kurulan İsrail yerleşim birimlerinin 'kanser' olarak nitelendirildiği öğrenildi. Güçlü toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan bir İsrail yetkilisi ise, hükümetinin tartışmalar sırasında karşı tarafı kırmamak için çaba harcamayacağını ifade etti.
Zirve sonrası açıklama yapan ABD'li yetkililer, Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ve diğer yetkililerin yakın zamanda görüşmeler için bölgeye gideceklerini bildirdi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

97 bin çocuk yargıladık!

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa