03 Kasım 1999 03:00

Memur enflasyona ezdirildi

57. hükümet, "memurları enflasyona ezdirmeme" sözünü tutmazken, yılbaşı zammı olarak memur maaşlarına yüzde 15 zam düşünülmesi ile enflasyon memur maaşlarını iyice ezecek.

Paylaş
Memur enflasyona ezdirildi
Memurlar 3 Kasım'dan itibaren yurt genelinde eylem kararı alırken, hiçbir hükümetin memurları enflasyona ezdirmeme sözünü tutmadığı ortaya çıkıyor. 57. hükümet de "Memurları enflasyona ezdirmem" sözü vermişti, ancak yıl sonu gerçekleşme tahminleri, memur maaşlarının bu yıl da enflasyonun altında kalacağını gösteriyor. 2000 yılının ilk yarısı için öngörülen yüzde 15'lik artış ise düşük dereceli memurlarda yalnızca 15 milyon lira dolayında bir maaş artışı getiriyor.
Hükümetin, sözünü tutmayarak 1999'da da memurlara enflasyonun altında zam verdiği dikkati çekiyor. Bu yıl memur maaşlarına yılın ilk yarısında yüzde 25, ikinci yarısında yüzde 20 zam yapıldı. Böylece maaşlardaki yıllık toplam artış yıl başı-yıl sonu itibariyle yüzde 50 düzeyinde gerçekleşti. Maaş zamlarının geçerli oldukları ay sayısıyla ağırlıklandırılması yoluyla yapılan hesaplamaya göre, memur maaşlarında yıllık ortalama artış ise yüzde 60.6 olarak bulundu.
Buna karşılık tüketici fiyatlarında yıl başı-yıl sonu artışının yüzde 64, on iki aylık ortalamalara göre yıllık artışın da yüzde 63.9 düzeyinde gerçekleşeceği tahmin edildi. Buna göre memurlar 1999 yılında reel anlamda gelir kaybına uğruyor.
Reel kayıp büyüyebilir!
Yıllık ortalama enflasyon yüzde 63.9 olarak esas alınırsa, ortalama maaşa göre memurun yıllık reel kaybı yüzde 2 düzeyinde oluşacak. Yıl başı-yıl sonu artışı olan yüzde 50'ye göre ortaya çıkacak kayıp ise yüzde 8.5'e ulaşacak. Bu arada, yılın son çeyreğinde aylık enflasyon oranlarının geçen yıldan yüksek çıkması durumunda yıl sonu enflasyon rakamları öngörülenden yüksek olacak ve maaşlardaki kayıp daha da büyüyecek.
Yılbaşı zammı da ezdiriyor
Yılbaşından geçerli olacak yüzde 15'lik zamla unvan, derece ve kademelerine göre memurların maaşları 15-84 milyon lira arasında artacak. En düşük dereceli memur olan 15'in birindeki hizmetlinin halen almakta olduğu 105 milyon 94 bin liralık maaş, yılbaşı zammıyla 121 milyon 79 bin liraya çıkacak. Böylece söz konusu memurun maaşında 15 milyon 985 bin liralık bir artış gerçekleşecek. En fazla artış ise, 84 milyon 861 bin lira ile 1'inci derecenin 4'üncü kademesinden maaş alan bir valinin maaşında kaydedilecek.
Memurlar alanlara çıkıyor
Hükümet memurlara yüzde 15'lik sefalet zammını reva görürken, kamu emekçileri bugün bütün illerde alanlara çıkıyor. 2000 yılı bütçesine taraf olma ve insanca yaşacak bir ücret talebi ile basın açıklamaları düzenleyecek olan kamu emekçileri, talepleri dikkate alınmazsa 4 Aralık'ta Ankara'da yapılacak olan büyük mitingden sonra hizmet üretimini durduracak.
Kamu-Sen de eylem yapacak
Öte yandan, Kamu-Sen de 2000 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlayacağı 3 Kasım'da, 70 ilde "IMF Bütçesine Hayır" mitingi gerçekleştirecek. 18 Kasım'da bütün illerde "Açlığa Hayır" mitingleri düzenleyecek olan Kamu-Sen, 25 Kasım'da ise yurt genelinde oturma eylemleri yapacak.
Bu arada, Türkiye Kamu-Sen'in bugün Ankara Sakarya Caddesi'nde yapacağı eyleme Hak-İş, Tüm Bağ-Kur Emeklileri Derneği, Tüm İşçi Emeklileri Derneği ve Emekliler Cemiyeti de destek vereceğini açıkladı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kırka halkı endişeli

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa