02 Kasım 1999 22:00

Çalışma saatlerinde

   Türkiye ikinci sırada

Paylaş
Çalışma saatlerinde Türkiye ikinci sırada
Avrupa Birliği'ne aday adaylığı hedefleyen, ancak çalışma yaşamı standartları Avrupa ülkelerinin çok gerisinde kalan Türkiye, çalışma saatlerinin uzunluğu açısından 19 ülke arasında 2'nci sırada yer alıyor.
Petrol-İş Sendikası, Türkiye'de ve Avrupa ülkelerindeki çalışma saatlerini inceledi. Araştırmada, Türkiye'de haftada ortalama 47.5 saat çalışıldığı belirtilirken, bu sürenin işyeri koşulları gereği belirlenen saatin üzerine çıktığına dikkat çekildi.
Türkiye ikinci
Petrol-İş Sendikası Araştırma Uzmanı İlyas Köstekli'nin araştırmasında, Hollanda, Norveç, İsveç, Almanya, İtalya, Fransa, İsviçre, İngiltere, Kanada, Finlandiya, İspanya, Yeni Zelanda, Avustralya, Japonya, Meksika, ABD, Portekiz, Güney Kore'deki çalışma saatleriyle Türkiye'deki çalışma saatleri karşılaştırıldı. Türkiye'deki çalışma saatlerinin diğer ülkelere oranla uzun olduğu saptandı.
Yıllık fiili çalışma süresine bakıldığında Türkiye'de 2418 saat çalışılırken, Güney Kore'de dışındaki diğer ülkelerde daha az süreyle çalışılıyor. Fiili çalışma süresinde Güney Kore, 2434 ile birinci sırada yer alırken, Portekiz 2009 saatle üçüncü, ABD 1966 saatle dördüncü sırada bulunuyor. Türkiye ile aynı gruba sokulabilecek bir ülke olan Meksika'da ise yıllık fiili çalışma süresi 1909 saat olarak gerçekleşiyor. Portekiz dışındaki Avrupa ülkelerinden yıllık fiile çalışma saatleri Hollanda'da 1397, Norveç'te 1399, İsveç'te 1552, Almanya'da 1574, Fransa'da 1656, İsviçre'de 1643, İngiltere'de 1731 saat düzeyinde gerçekleşiyor.
ÖNCEKİ HABER

ABD, GAP'la bölgedeki

SONRAKİ HABER

Erdal Özyağcılar’dan 'Kral' oyunu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa