03 Kasım 1999 03:00

Oslo'da 'Özgür Filistin' sloganları atıldı

Oslo'da devam eden Ortadoğu Zirvesi'nde İsrail yönetimi, Filistin'e kabul ettirmeyi planladığı şartları ABD Başkanı Clinton'a sundu.

Paylaş
Oslo'da 'Özgür Filistin' sloganları atıldı
Norveç'in başkenti Oslo'da dün de devam eden 'Ortadoğu Zirvesi'nde, İsrail tarafı, Filistin'de kâğıt üzerinde bir devlet kurulması yönündeki planını Clinton'a sundu. ABD Başkanı Bill Clinton'ın protesto edildiği gösterilerde ise "Özgür Filistin", "ABD'nin dünya jandarmalığına hayır" sloganları atıldı.
Zirve toplantıları çerçevesinde önceki gün bir araya gelen Başbakanı Ehud Barak ile Filistin Özerk Yönetimi lideri Yaser Arafat, Filistin'in nihai statüsü hakkında görüştüler.
Mazen: 'Olumlu geçti'
Filistin yönetiminin üst düzey yetkililerinden Ebu Mazen, Barak ile Yaser Arafat'ın Oslo'daki görüşmesini "olumlu" bulduklarını söyledi. Mazen'e göre, bir buçuk saat süren görüşmede Arafat, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde yeni Yahudi yerleşim birimleri kurulmasını reddettiklerini yineledi. Filistinli yetkili, Arafat'ın bu tavrına Barak'ın olumlu tepki verdiğini söyledi. Ebu Mazen, "Arafat ve Barak arasında Yahudi yerleşim birimlerine ilişkin samimi görüşmeler yapıldı" dedi.
Önemli konular masada
Arafat ve Barak, zirvenin dünkü bölümünde Clinton ile üçlü bir görüşme gerçekleştirmek için hazırlıklarını tamamladı. Üçlü toplantıda, 10 ay içinde nihai barışa gidilmesi için yolun çizilebileceği belirtilirken, birçok konunun da halen masada yattığı kaydediliyor.
Clinton, önceki gün yapılan görüşmelerin ardından, "Ortadoğu'da nihai barışı inşa etme yolunda yapamayacağım hiçbir şey yoktur" diye konuştu.
Barak Clinton'dan onay bekliyor
İsrail Başbakanı Ehud Barak, önceki gün bir araya geldiği Clinton'a, Filistinlilerle nihai barış anlaşmasına ilişkin planını sundu. İsrailli yetkililer, Filistin halkının neredeyse tüm taleplerinin önünü kesmeyi amaçlayan bu planı, Barak'ın anlaşmazlıkların nihai çözümüne ilişkin sorunlara yönelik tavrı olarak nitelendirdi.
Diplomatik kaynaklara göre Barak, Filistinlilerle varılacak bir anlaşmada İsrail-Arap savaşı öncesindeki sınırlara dönülmemesini, işgal edilen topraklarda yaşayan Yahudi yerleşimcilerin bir araya getirilmesini, Kudüs belediyesinin yetki alanının Filistin mahallelerini de içine alacak şekilde genişletilmesini, Kudüs'ün batı kesiminin İsrail'in başkenti olarak Filistinlilerce tanınmasını, Filistin Devleti'nin askerden arındırılmasını dayatıyor.
'Dünya jandarmalığına hayır'
ABD Başkanı Bill Clinton'ın Oslo'ya gelişinden günlerce önce antiemperyalist kampanyalar yürüten ve önceki gün de sokaklara çıkan kitle örgütü üyeleri, polis engeline karşı ABD emperyalizmini protesto ettiler. Uluslararası Af Örgütü ve Çocukları Koruma Örgütü üyeleri, Clinton'ın Kraliyet Sarayı'na gittiği sırada yol kenarlarında ABD'de çocuklara verilen ölüm cezalarını protesto etmek için özel giysiler giydiler.
Akşam saatlerinde Oslo'nun Jernbanetorget Meydanı'nda düzenlenen mitinge ise yüzlerce insan katıldı. ABD ve İsrail aleyhinde konuşmaların yapıldığı mitingin ardından göstericiler, Clinton'ın kaldığı otele doğru yürüyüşe geçti. Gösteriler sırasında "Hey hey, Amerika bugüne kadar kaç kişiyi öldürdün", "Özgür Filistin", " Amerika'nın dünya jandarmalığına hayır", " Mumia Abu Jamal'e özgürlük" gibi sloganlar atıldı. Otel yakınlarında Clinton'ı korumak için bekleyen yüzlerce polis tarafından durdurulan eylemciler, yürüyüşü meclis yönünde devam ettirdi. Meclis binası yakınlarında polis tarafından kuşatılan ve coplu, gaz bombalı saldırıya uğrayan göstericiler, iki saate yakın bir süre saldırıya karşı direndi. Polisin 25 göstericiyi gözaltına aldığı öğrenildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Çanakkaleli mücadeleyi bırakmıyor

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa