02 Kasım 1999 03:00

Kasımda diplomasi trafiği yoğun

Kasım ayında Türkiye açısından diplomasi trafiği oldukça yoğun. AGİT Zirvesi'ne aralarında ABD Başkanı Clinton'ın da bulunduğu...

Paylaş
Kasımda diplomasi trafiği yoğun
Türkiye'nin kasım ayındaki diplomasi trafiğine, yüzyılın son büyük zirvesi olarak adlandırılan AGİT Zirvesi ile ABD Başkanı Bill Clinton'ın zirve öncesindeki ziyareti damgasını vuracak. 20. yüzyılın son büyük zirvesi olarak nitelendirilen ve Avrupa'nın gelecek yüzyıldaki güvenlik modelinin şekilleneceği zirve, 18-19 Kasım'da İstanbul'da yapılacak. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, zirvede devlet ve hükümet başkanlarının imzalaması beklenen İstanbul Güvenlik Şartı'nda, AGİT'in yeni yüzyılda üstleneceği işlevler belirtilecek.
Zirvede ayrıca, başlıca amacı askeri kuvvetler, silah ve teçhizat ile bunların konuşlandırılma yerleri hakında bilgi değişimi olacak Viyana Belgesi ve zirvenin olağan deklarasyonu ile değişen güvenlik şartlarına göre düzenlenen AKKA Uyarlama Anlaşması belgelerinin imzalanması bekleniyor. Zirve sırasında KEİ, Güneydoğu Avrupa İstikrar Paktı gibi bölgesel örgütlenmelerin de zirve dışında toplantılar yapmaları öngörülüyor. Zirve çerçevesinde, Yukarı Karabağ, Kosova, Abhazya gibi dünya gündemini meşgul eden bölgesel sorunların da ele alınması bekleniyor.
Clinton'ın ziyareti
ABD Başkanı Bill Clinton, Türkiye'ye resmi ziyaretine 15 Kasım'da Ankara'dan başlayacak. İlk olarak Anıtkabir'i ziyaret edecek olan Clinton, daha sonra Çankaya Köşkü'nde düzenlenecek törenle resmen karşılanacak. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Clinton'ın, resmi karşılama töreninden sonra baş başa görüşmelerinin ardından, iki ülke heyetleri iki Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanacak. Ankara'daki temasları çerçevesinde Türk-ABD İş Konseyi üyeleriyle de öğle yemeğinde bir araya gelecek olan Clinton, öğleden sonra Başbakan Bülent Ecevit'i kabul edecek ve TBMM'de bir konuşma yapacak.
ABD Başkanı, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Demirel'in Çankaya Köşkü'nde onuruna vereceği yemeğe katılacak. Clinton, ziyaretinin ikinci günü olan 16 Kasım'da İstanbul'a geçecek. Deprem bölgesinde incelemelerde bulunacak olan ABD Başkanı, aynı gün öğleden sonra kentin tarihi ve turistik yerlerini gezecek. Üçüncü gününde Efes'te Meryem Ana'nın evini ziyaret edecek olan Clinton, 18 Kasım'da AGİT Zirvesi'ne katılmak için İstanbul'a önecek.
Ecevit Moskova yolunda
Başbakan Bülent Ecevit, ikinci dış ziyaretini 4-5 Kasım günlerinde Rusya'ya yapacak. Ecevit'in ziyareti sırasında iki ülke arasındaki ticari ilişkiler ve Mavi Akım Projesi'nin ağırlıklı olarak ele alınması öngörülüyor. Ziyaret sırasında ayrıca, terörle mücadeleye ilişkin ortak bir bildirinin yayınlanması ve Rusya'nın Çeçenistan'a karşı sürdürdüğü operasyonların da gündeme gelmesi bekleniyor.
Cem'in gezileri
Dışişleri Bakanı İsmail Cem ise kasım ayındaki yoğun diplomasi trafiğine bugün gideceği Hırvatistan ile başlayacak. Zagreb'den Strasbourg'a geçecek olan Cem, Başbakan Ecevit'e Rusya ziyaretinde eşlik edecek. Cem, ayın ikinci yarısında, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin bir kararın çıkması beklenen Helsinki Zirvesi öncesinde, birliğin İskandinav üyeleri İsveç ve Danimarka'ya gidecek. Cem'in bu gezisinin ardından da BAB toplantısı için Lüksemburg'a gitmesi bekleniyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kutan ABD'yi örnek gösterdi

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa