Basın-İş Genel Kurulu sona erdi

Basın-İş Sendikası'nın önceki gün Ankara'da başlayan genel kurulu dün yapılan seçimlerle sona erdi.

Basın-İş Genel Kurulu sona erdi
Basın-İş Sendikası'nın önceki gün Ankara'da başlayan genel kurulu dün yapılan seçimlerle sona erdi. Seçimlerde İstanbul Şube Başkanı Kenan Kaya ile şu anki başkan Ali Ekber Güvenç'in hazırladığı listeler yarıştı.
Kenan Kaya'nın listesinde genel başkan vekilliğine Nazmi Çolak ve Selhan Eroğlu, genel sekreterliğe Nihat Orhan, genel sekreter yardımcılığına Ünal Arslan, genel eğitim sekreterliğine İsmail Eğri ve genel mevzuat sekreterliğine Yücel Delice aday gösterildi.
Ali Ekber Güvenç'in listesinde ise genel başkan vekilliğine İlhami Çelik ve Murat Yalçın, genel sekreterliğe şu anki sekreter Yakup Akkaya, genel sekreter yardımcılığına Yakup Şen, genel eğitim sekreterliğine Bülent Diken ve genel mevzuat sekreterliğine Veysi Kızılyaprak yer aldı. Kenan Kaya'nın listesinde genel mali sekreterlik ile genel teşkilatlandırma sekreterliği için aday gösterilmedi.
Basın-İş 15'inci Genel Kurulu'nun önceki gün akşamki bölümünde ise Genel Başkan Ali Ekber Güvenç yöneltilen eleştirilere cevap verdi. Başkan adayı olan İstanbul Şube Başkanı Kenan Kaya'ya yüklenen ve Kaya'yı yalancılıkla suçlayan Güvenç, genel kurulda taktik savaşı yapıldığını iddia etti.
Kenan Kaya'nın sendika başkanı olamayacağını ve Kaya'nın yeni işyeri örgütlemek bir yana sendikanın örgütlü olduğu işyerleriyle ilgilenmediğini iddia eden Güvenç, sendikanın İstanbul'da sadece bir profesyonel sendikacısı olduğu için Kaya'nın İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP)'nun sözcülüğünü bırakması gerektiğini söyledi.
Ali Ekber Güvenç, Platform'daki diğer sendikaların personel sıkıntısı olmamasına rağmen sözcülüğü Basın-İş'in yapmasının, Kaya'nın kamera önünde bulunma isteğinden kaynaklandığını savunarak, İİSŞP'yi "Sadece birkaç sendikanın gittiği bir platform" olarak niteledi. Güvenç, Kaya'nın 13 Ağustos işbırakması sırasında net davranmadığına ilişkin eleştirilerini ise, "Bütün sendikalar kalleşlik yapıp, işbırakmak yerine viziteye çıkıyorlardı. Üyelerimi korumak zorundayım. Eylemin faturası birkaç kişiye çıkarılacaktı" diye yanıtladı.
www.evrensel.net