Harb-İş kongresinin finali sert oldu

İki listenin yarıştığı Harb-İş Genel Kurulu'nda, tüzüğün "üyeliğin sona erdirilmesi" maddesi sert tartışmalardan sonra değiştirildi.

Harb-İş kongresinin finali sert oldu
Harb-İş Sendikası'nın cansız başlayan genel kurulu, önceki gün akşam saatlerinde başlayıp, gece yarılarına kadar süren delegelerin ve adayların konuşmalarında hareketlendi. Mevcut yönetime karşı liste oluşturan adayların, gün boyunca yapılan tartışmalara "sessiz" kalmayı tercih edip, adeta "Nasıl olsa yönetimi aldık" havasına girmeleri dikkat çekti.
İlk gün öğleden sonra, tüzük değişikliği tartışmalarının yaşandığı genel kurulda, "üyeliğin sona erdirilmesi" maddesi, "sendika yöneticilerini küçük düşürme, yalan, iftira, hakaret, küçük düşürücü hareketler" eklenerek değiştirildi. Madde, bu muğlak, her yere çekilebilecek ifadelerle 35 bin üyenin tahkim altına alınmak istendiği eleştirilerine rağmen, MHP, FP ittifakı ile kabul edildi. Benzer tartışma genel merkez yöneticisi sayısının altıdan yediye çıkarılması maddesinde yaşandı. Nuri Ağçiçek'in, 42 bin üyelerinin olduğu dönemde bile altı yönetici yeterken, şimdi 35 bin üyelerinin bulunduğunu, "devletin küçültülmesi" sonucunda bu sayının küçüldüğünü söyledi. Ağçiçek, "Türkiye'de 12 Eylül'ü yapanlar da 'demokrasiyi kurtarma' adına yaptılar, sonuçlarını hâlâ yaşıyoruz. 20 yıldır 6 yönetici ile bir sorun çıkmamış, şimdi mi çıkaracak" diyerek, sayıyı artırmanın nedeninin "koltuk" olduğunu ve MHP ve FP'yi kastederek, iki partinin birbirlerine koltuk açmak istediklerini ifade etti. Delegelere seslenen Ağçiçek, "Susan delegeler, asker delege olamazsınız. Yarın fabrikalara dönünce işçilere ne diyeceksiniz?" diye sordu.
Her önergede grubu adına cevap veren yönetim karşıtlarının Genel Eğitim Sekreteri adayı İhsan Altun, "Biz tabana yayılıyoruz. Şimdiye kadar bir partiyle yapıyordunuz, bugün iki siyasi partiyle yapılıyorsa, işte tabana yayılma budur. Ne mutlu bize" diye cevap verdi. Altun'un Başkanlar Kurulu'nda, yönetici sayısının beşe indirilmesi doğrultusundaki kararın altında imzasının olduğunun hatırlatılması ve karar örneğinin gösterilmesine rağmen, madde önerildiği haliyle kabul edildi.
Akşam saatlerinden itibaren ise delege ve adayların konuşmalarına geçildi. İzmir Şube Başkanı Ahmet Kalfa, tek tek Harb-İş'liler olarak peşlerinden koştukları tüm partilerin Meclis'te emeğin haklarının gaspında birlik olduğunu söyledi. Farklı siyasal çevreleri kucaklayan bir yapının oluşturulmasını isteyen Kalfa'nın, "Hasım değil, hısımız" sözlerinin tüm delegeler tarafından alkışlanması dikkat çekti.
Çetin'e TİS suçlaması
Diyarbakır Şube Başkanı Baki Zülküf Karakoç ise genel merkez yönetimine aday olanların arasında temsilcilik yapmamış insanların bulunmasını eleştirdi. Adana Şube Başkanı Mustafa Acet de Amerikan işyerlerinde geçen sene yaşanan grevden ve "dünyanın en faşist askerlerine" karşı kazandıkları zaferden duyduğu mutluluktan söz etti. Ankara Delegesi Ahmet Aşçıoğlu da eski yönetimi TİS'lerde pasif kalmakla suçlayarak, İzzet Çetin'e, "Ankara'da işçi atılır gelmez, İstanbul'da atılır, uçakla gider" diyerek sataştı.
Genel Başkan adayı Orhan Atay ise "Herkesi kucaklayacağız" diye başladığı konuşmasında "niçin genel başkan adayı olduğuna değinmemeyi" tercih etti. Türk-İş Genel Kurulu'nda da kimi şeylerin değişmesinin gündeme geleceği yönünde imada bulunan Atay, kürsüden "Vur vur inlesin, Türk-İş dinlesin" sloganları eşliğinde indi.
Karahan'a tahammülsüzlük
Yönetim Kurulu adına konuşan Alaattin Karahan ise "Biz seçimi kaybetmesine kaybettik" diyerek, kendileri şahsında kaybedenin işçilerden yana sendikacılık olduğunu söyledi. 28 Şubat sürecinde açıktan karşı taraf olduklarını dile getiren Karahan, kazananın askerler ve sermaye partileri olduğunu ifade etti. Karahan'ın, işyerlerinde yasadışı örgüt elemanı gibi anlatılarak ihbar edildiklerini, söylediklerinin ise barışın savunulması olduğunu kaydetmesi üzerine muhalif grup kürsüye yöneldi. Grup daha sonra dışarı çıktı; ancak kendilerini destekleyen delegelerin salonu boşaltmamaları üzerine geri dönmek zorunda kaldı.
Eleştirileri yanıtlayan Genel Başkan İzzet Çetin, Harb-İş'in hiziplerin örgütü olmayı aştığını belirtti. Orhan Atay'a "Hiç mi projeniz yok, bize gezilerinizi anlattınız?" diyen Çetin, Harb-İş'te bu noktaya gelinmesinin nedeninin "fincancı katırlarını ürkütmek" olduğunu ifade etti.
2 liste yarıştı
Genel kurul dün yapılan seçimlerle sona erdi. Seçimlerde İzzet Çetin başkanlığındaki listede, Mustafa Acet, Nejat Eren, Ahmet Ateş, Nuri Ağçiçek, Yaşar Evci, Alaattin Karahan; Orhan Atay başkanlığındaki listede ise Ali Hasetçi, Mustafa Ak, Enis Sönmez, Osman Çimen, Mehmet Arık ve İhsan Altun yer aldı.
www.evrensel.net