31 Ekim 1999 01:00

"Emek Platformu'nun devamının

   sağlanması gerekir"

Paylaş
"Emek Platformu'nun devamının
    sağlanması gerekir"
Ali Karadağ
Petrol-İş Adana Şube İdari Sekreteri Adil Alaybeyoğlu, işçi ve emekçilere yönelik saldırılar karşısında, Emek Platformu'nun yalpalanmadan ve zaafiyetlerini ortadan kaldırarak yoluna devam etmek zorunda olduğunu söyledi. Sosyal güvenlik ve tahkim yasalarında olduğu gibi özelleştirmenin toplumun önüne kurtuluş olarak sunulmaya çalışıldığına dikkat çeken Alaybeyoğlu, "Sendikaların kendi içine kapanmasını bir an önce bırakarak saldırılara karşı toplumu ilgilendiren tüm olayların öncüsü olmak zorundadır" dedi. "Ya bu süreci tersine çevirecek yol ve yöntemleri bulacağız ya da kendi kendimizi yerken sermaye açısından dikensiz gül bahçesi yaratacağız" ifadeleriyle sözlerine devam eden Alaybeyoğlu, sınıfın kendi sorunlarını tartışmak ve çözümlerini üretmekle birlikte sermayeye karşı dünkünden daha dik, daha direngen olmak zorunda olduğunun altını çizdi.
Emekçilere yönelik saldırı politikalarına karşı üyeleriyle toplantı yaptıklarını ve tartıştıklarını söyleyen Alaybeyoğlu, sendikalar ile nasıl ve neden birlikteliğin sağlanması gerektiğini tartıştıklarını ifade etti.
Sendikacılık meslek olmaktan çıkmalı
Petrol-İş işyeri temsilcisi Faruk Karaküçük ise, sosyal güvenliğin tasfiyesine karşı yapılan eylemlerin yetersiz olduğunu belirtti. Karaküçük, Ankara'da yapılan mitinge daha fazla işçinin katılması gerektiğini dile getirerek, "Duyarsızlıktan katılım sağlanamadı. Biz işyerlerimizde gerekli çalışmaları yaptık. Ancak 'Ne yaparsak yapalım, hükümet bu yasayı çıkaracak' zihniyetinden kaynaklı bir katılım ve sorunu yeterince sahiplenmeme var" diye konuştu.
Daha düzgün, daha ilkeli mitinglerin yapılması gerektiğini kaydeden Karaküçük, Sosyal Güvenlik Yasası'ndaki gidişatın kıdem tazminatlarının gaspı anlamına geldiğini belirtti.
Sendikacılığın meslek olmaktan çıkması gerektiğine dikkat çeken Karaküçük, "Yıllardır hep aynı insanlar yönetimde. Daha amatör bir ruhla, taze bir güçle sendikalaşmalı. Bu işi daha iyi yapan, daha iyi bilen kişiler yapmalı" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İHD Genel Kurulu'nda AB tartışıldı

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa