31 Ekim 1999 01:00

Kışlalı suikasti protesto edildi

Adana'nın Ceyhan İlçesi ile Muğla'nın Milas ilçesinde gazeteci-yazar Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'nın katledilmesi miting ve gösterilerle protesto edildi.

Paylaş
Kışlalı suikasti protesto edildi
Adana'nın Ceyhan İlçesi ile Muğla'nın Milas ilçesinde gazeteci-yazar Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'nın katledilmesi miting ve gösterilerle protesto edildi.
Adana'nın Ceyhan ilçesinde yürüyüş yapan 1000 kişi, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasını istedi. Dün saat 13.00'te köprü başında toplanan kitle, "Çeteler halka hesap verecek", "Susma, sustukça sıra sana gelecek" sloganlarıyla yürüyüşe başladı.
Gazeteci-Yazar Ahmet Taner Kışlalı'nın katledilmesini protesto etmek için EMEP, HADEP, ÖDP, CHP, İP, DSP, DİSK Genel-İş, DİSK Tekstil, Atatürkçü Düşünce Derneği, Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Araştırma Vakfı ve Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Koruma Derneği tarafından ortak düzenlenen mitinge, İHD Adana Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yiğit, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Memet Kılınçaslan ve EMEP GYK Üyesi Ercüment Akdeniz de katıldı.
'Çözüm bizlerde'
Yürüyüşte sık sık "Yaşasın bağımsız, demokratik Türkiye", "Faşizme ölüm, halka hürriyet", "Faşizme karşı omuz omuza", "Kışlalı'nın katili kontrgerilla" sloganlarını atan kitle, son dönemlerde Ceyhan'da terör estiren MHP'nin önünden geçerken alkış, ıslık ve sloganlarla MHP'yi protesto etti. Yürüyüş boyunca kortejin önünde, "Kışlalı'nın katilleri bulunsun, hesap sorulsun" pankartı taşındı. Atatürk Anıtı'na gelindiğinde, ortak basın metnini okuyan Bahadır Odabaş, suikastlerde tetiği kimin çektiğinin önemli olmadığını belirtti. Ülkede bağımsızlık, demokrasi, özgürlük, barış taleplerinin bastırılmak istendiğini söyleyen Odabaş, Susurluk'un ardından piyonların da birer birer serbest bırakıldığına dikkat çekti. Odabaş, "Tilkiler kümese bekçi olursa, böyle olur. Çözüm bizlerde, çözüm halkımızda" dedi. Açıklamanın ardından kitle dağıldı.
Salihli'de yürüyüş
Bu arada, Manisa'nın Salihli ilçesinde de Kışlalı'yı anma yürüyüşü yapıldı. Demokrasi Platformu'nca düzenlenen ve çeşitli kitle örgütlerinin destek verdiği yürüyüşe, binlerce kişi katıldı. Belediye binası önünde başlayan yürüyüş, Sevgi yolu, Ferah Caddesi güzergâhını izleyerek Atatürk Heykeli'nde sona erdi. Polisin geniş önlem aldığı yürüyüşe katılanlar, saldırıyı protesto eden pankartlar taşıyarak sloganlar attılar.
Muğla'nın Milas ilçesindeki Atatürk Anıtı önünde toplanan 800 kişi, Kışlalı'nın katledilmesini protesto ederek, "Susma, sustukça sıra sana gelecek" sloganını attılar.
Önceki gün Atatürkçü Düşünce Derneği (AAD) Milas Şubesi'nin bildirilerinin dağıtılmasının ardından Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. DBP, ANAP, CHP, ÖDP, İP, Eğitim-Sen, Enerji Yapı Yol-Sen, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Milas Ticaret Odası Tes-İş ve Maden-İş Yatağan şubelerinin imza verdiği bildiri, burada ADD Şube Başkanı Celal Durgun tarafından okundu. Milas'ta ayrıca, belediye meclis üyelerinin oybirliğiyle, Bağ Caddesi'nin ismi, Ahmet Taner Kışlalı Caddesi olarak değiştirildi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Basın-İş'te iki liste yarışıyor
Basın-İş Sendikası'nın dün başlayan 15. Genel Kurulu, bugün yapılacak seçimlerle sona erecek. Genel kurulda şu anki başkan Ali Ekber Güvenç ile İstanbul Şube Başkanı Kenan Kaya'nın başkan adayı olduğu iki liste yarışacak.
Basın-İş Genel Başkanı Ali Ekber Güvenç, Sosyal Güvenlik Yasası'na karşı verilen mücadelede sendikal hareketin eksiklikleri olduğunu belirterek, sendikal hareketin ikircikli tavrının hükümete cesaret verdiğini söyledi.
Emek Platformu'nun harekete geçirilmesi gerektiğini ifade eden Güvenç, "Tek işveren sendikasına karşı üç ayrı işçi konfederasyonu var. Sermayenin tek elden gelen saldırılarına parçalı ve küçük sendikalarla mücadele edemeyiz" dedi. Konfederasyonların bir an önce birleşmesi gerektiğini belirten Güvenç, işkolları tüzüğünün değiştirilerek, işkolu sayısının 12'ye düşürülmesini ve daha güçlü sendikal örgütlülük yaratılmasını istedi.
Sermayenin, küreselleşme adına sermayenin önündeki engellerin kaldırılmasını savunup, çalışanların haklarına ilişkin uluslararası kuralların uygulanmasına yanaşmadığına dikkat çeken Güvenç, küreselleşmenin yoksulluk ve adaletsizlik getirdiğini dile getirdi. Güvenç, küreselleşmenin artık savunucuları tarafından bile eleştirildiğini hatırlatarak, "Ülkeyi sermayenin değil halkın yönetmesini istiyoruz" dedi.
Sendikalar birleşmeli
Federal Almanya Basın, Yayın ve Medya İşkolu Sendikası (IG Medien) Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Işık, konuşmasında, medya ve iletişim alanındaki tekelleşmeye dikkat çekerek, neoliberal politikaların çalışanları tehdit ettiğini söyledi. Federal Almanya'da beş sendikanın Birleşik Genel Hizmet Sendikası adı altında birleştiğini ve 3.5 milyon üyeli büyük bir sendika haline geldiğini anlatan Işık, tröstlere karşı küçük sendikalarla karşı koymanın mümkün olmadığını ve ulusal ve uluslararası alanda birleşilmesi gerektiğini ifade etti. Genel kurulda söz alan delegeler, sendikanın daha çok kamuda örgütlü olduğunu hatırlatarak, özel sektörde örgütlenmeye önem verilmediğini söylediler.
Yönetime eleştiri
Başkan adayı Basın-İş İstanbul Şube Başkanı Kenan Kaya ise Güvenç'i ve Türk-İş yönetimini eleştirdi. Türk-İş'in ve bağlı sendikaların Emek Platformu'nun aldığı kararları uygulamamak için çaba sarf ettiğini anlatan Kaya, Güvenç'in genel grevin yapılacağı 13 Ağustos'tan bir gün önce, başka sendikalar viziteye çıkıyor diye tereddüte düştüğünü söyledi.
Kaya, Türk-İş'in uygulamayacağı, arkasında durmayacağı kararlar almaması gerektiğini ifade ederek, "Başkanlar Kurulu'nu oluşturan 25 başkan, yapacaklarının arkasında duracağını gösterirse, 5 kişilik Türk-İş yönetimi bunları uygulamak zorunda kalır" diye konuştu. Sendikaların üyelerinin yüzde 50'sini kaybettiğini dilie getiren Kaya, mücadelenin işyerlerine yayılması gerektiğini kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

'Mevcut devlet yapısıyla

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa