Erbakan'ın adamları

   'karapara'dan mahkemelik

Erbakan'ın adamları
   'karapara'dan mahkemelik
Kapatılan RP'nin Genel Başkanı Erbakan'ın danışmanı Seyfettin Öztürk, Refahyol hükümeti döneminde bedelsiz ithalat reklamını alan Adve-Trise firmasının sahibi Süleyman Çelik, Ziraat Bankası eski Halkla İlişkiler Müdürü Oya Mutlu Olgun ve Şef Hayri Kurşun hakkında "teşekkül oluşturarak karapara akladıkları" gerekçesiyle 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Cumhuriyet Savcısı Ragıp Güner tarafından hazırlanan iddianamede, sanıkların "teşekkül oluşturarak sahtecilik ve dolandırıcılık fiilleri ile elde edilen karaparayı aklama suçunu işledikleri" ifade edildi. Hakkında dava açılan dört sanık ayrıca, bedelsiz ithalat yolsuzluğu ile iligili olarak Ankara DGM'de görülen ve aralarında Ziraat Bankası eski üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu davada da yargılanıyorlar.
İddianamede, suç tarihinde Ziraat Bankası Halkla İlişkiler Müdürü olan Oya Mutlu Olgun ile aynı müdürlükte Şef olarak görev yapan Hayri Kurşun'un Adve-Trise Reklam ve Tanıtım Limited Şirketi'nin sahibi olan Süleyman Çelik ile Banka ve Süleyman Çelik arasında bağlantı sağlayan Seyfettin Öztürk'ün, bedelsiz ithalatın yurtdışı reklam ve tanıtım harcamalarından yarar sağlama konusunda anlaştıkları belirtildi. İddianamede şu suçlamalara yer verildi: "Şirketin, kampanyanın yurtdışı tanıtımını Ka-Re adlı firma ile gerçekleştirdiğinin gösterildiği, yapılan araştırmada şirketin yurtdışında belirtilen adreste tabelasına rastlanmadığı, reklam ve tanıtım için düzenlendiği belirtilen etkinliklerin gerçek olmadığının tespit edildiği, Süleyman Çelik'in temin ettiği gerçeğe aykırı belge ve faturaların Seyfettin Öztürk tarafından Oya Mutlu Olgun'a iletildiği ve Hayri Kurşun ile birlikte ödemenin yapılmasını sağladığı, gerçeğe aykırı belge ve faturalarla toplam 290 bin mark ödendiği belirlendi."
İddianamede, sanıkların teşekkül oluşturarak sahtecilik ve dolandırıcılık fiilleri ile elde ettikleri karaparayı Adve-Trise şirketinin Almanya'da Dresdner Bank Köln Şubesi hesabına yatırarak akladıkları bildirildi. Ankara 21'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlanan sanıkların, 4208 Sayılı Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun uyarınca 10 yıla kadar ağır hapis ve 1 milyon 160 bin dolar para cezasıyla cezalandırılmaları isteniyor.
DGM'deki dava
Refahyol hükümeti döneminde RP ve milli görüşçülere yakın isimlere verilen bedelsiz ithalatın yurtdışı tanıtımı kampanyasında Hazine trilyonlarca lira zarara uğratılmıştı. Bu olayla ilgili Ziraat Bankası yöneticileri Necmettin Erbakan'ın danışmanı olan Seyfettin Öztürk ve reklam kampanyasını alan firmaların yöneticileri hakkında Ankara DGM'de "cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, dolandırıcılık, sahte özel evrak düzenlemek ve kullanmak" suçlarından açılan dava halen devam ediyor.
www.evrensel.net