29 Ekim 1999 01:00

Erol Evcil yakalandı

İşadamı Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olarak aranan Erol Evcil, önceki gün yakalandı. Yurtdışında sanılan Evcil'in bir yıldır Bursa'da olduğu tespit edildi.

Paylaş
Erol Evcil yakalandı
Bursa'da yakalanan işadamı Nesim Malki cinayetinin azmetiricisi Erol Evcil, Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanıyor. Evcil, Bursa'nın Mudanya ilçesi yakınlarındaki Bademli Barış Sitesi'nde, eski muhabasecisi Hakan Karakurt'un evinde yakalandı. Evcil hakkında, İstanbul DGM tarafından verilen 4 ayrı gıyabi tutuklama kararı bulunuyor.
Evcil TMŞ'de sorgulanıyor
Evcil, Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanıyor. Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü elemanları, Bursa-Mudanya yolu Bademli mevkiindeki Barış Sitesi'nde, Nalan ve Hakan Karakurt kardeşlerin yaşadığı (B-3 ve B-6) numaralı villalara operasyon düzenledi. Site sakinleri, Nalan ve Hakan Karakurt kardeşler ile site bekçisi Ömer Karatepe, eşi Gülcan ile 4 çocuğunun ortadan kaybolması üzerine jandarmaya ihbarda bulundular. Olay yerine gelen Mudanya Jandarma ekipleri, (B-3 ve B-6) numaralı villaların kapılarının kırılarak içeriye girildiğini ve bir şeyler yiyilip içildiğini, Nalan Karakurt'a ait Clio marka otomobilin villanın garajında bulunmadığını tespit ettiler. Jandarma ekipleri, bu kişilerin kaçırılmış olabileceği üzerinde dururken, Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin, Erol Evcil'i, muhasebecisi Hakan Karakurt'a ait (B-3) numaralı villada yakaladıkları öğrenildi. Erol Evcil'i yakalayan güvenlik kuvvetleri, daha sonra (B-6) numaralı villada da Hakan ve kızkardeşi Nalan Karakurt'u da gözaltına alarak, Emniyet Müdürlüğü'ne götürdüler.
Bir yıldır Bursa'daydı
Bursa Emniyet Müdürü Aydın Genç, Polisevi çıkışında, basın mensuplarının, Evcil operasyonuyla ilgili soruları üzerine şunları söyledi: "Bir yıldır Bursa'da olan adamı yakaladık. Sorgulamayı bizzat ben yapıyorum. Sorgulamanın ardından İstanbul DGM'ye göndereceğiz. Soruşturma için gün talebinde bulunacağız."
Sanık avukatları görüşemedi
Evcil'in avukatları Erol Durukan ile Kemal Kumkumoğlu, müvekkilleriyle görüşmek üzere dün sabah saatlerinde Emniyet Müdürlüğü'ne geldiler. Emniyet Müdürlüğü'nde kısa bir süre kalan sanık avukatlarından Kumkumoğlu, çıkışta basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Kumkumoğlu, basın mensuplarının, "Evcil Türkiye'ye kimin pasaportuyla girdi?" sorusu üzerine, "Türkiye'ye herhalde kendi pasaportuyla girdi" dedi. "Erol Evcil ile görüşüp görüşmediğinin" sorulması üzerine Kumkumoğlu, "Biraz önce görüşmek istedik. Ancak görüşemedik" diye yanıtladı. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bugün törenlerle kutlanacak. Bu yıl törenler, önceki yıllara göre gösterişten uzak bir tarzda kutlanacak.
Cumhuriyetin ilan edilişinin 76. yıldönümü dolayısıyla yayınlanan mesajlarda, "laiklik vurgusu" yapılarak, cumhuriyetin ilan edilmesinin önemi dile getirildi.
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 20. yüzyıla yön veren önemli olaylardan birini Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması oluşturduğunu savunarak, kimsenin laik devletten şikâyetçi olmaması gerektiğini belirtti. "Tahriklere kapılmayalım. Ne din elden gidiyor, ne laiklik elden gidiyor" diyen Demirel, 76 yılda yaşanan ekonomik kalkınma ve gelişmeyi anlattı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kıvrıkoğlu da, Cumhuriyet Bayramı mesajında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karşı oluşabilecek iç ve dış, her türlü tehdit ve tehlikeye karşı, vatan topraklarının güvenliğinin teminatı olma özelliğini" sürdüreceğini söyledi.
Başbakan Bülent Ecevit de mesajında, Türkiye'nin 76 yıl boyunca önemli gelişmeler kaydettiğini belirterek, "Kurtuluş Savaşı'nın sonunda kurulan yeni Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak Atatürk devrim ve ilkelerinden asla ayrılmamıştır" dedi.
TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, cumhuriyetin seçilmişlerin idare ettiği bir rejim olduğunu belirterek, "Siz TBMM'yi yıpratmaya çalışmakla, cumhuriyet ve demokrasiyi yıpratırsınız.r" dedi.
ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ise, cumhuriyetin geleceğinin bir an önce devletin rejimi olmaktan çıkıp vatandaşların varlık biçimi haline gelmesine bağlı olduğunu belirti.
DİSK Yönetim Kurulu da, yayınladığı mesajda, "Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olmasının önünde duran her engeli aşmak; tüm emekçilerin, demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine, hukuka, inanç özgürlüğüne inanan her vatandaşın üzerindeki sorumluluktur" denildi.
Clinton'dan mesaj
ABD Başkanı Bill Clinton da, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e bir kutlama mesajı gönderdi. Clinton, ABD-Türkiye ortaklığını daha da güçlendirme yolunda çalışacağını bildirdi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bayındırlık'ta MHP kadrolaşıyor

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa