29 Ekim 1999 01:00

Bayındırlık'ta MHP kadrolaşıyor

Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un hızlı bir şekilde sürdürdüğü MHP'li kadrolaşma kervanına Bayındırlık ve İskân Bakanı Koray Aydın da katıldı.

Paylaş
Bayındırlık'ta MHP kadrolaşıyor
Sultan Özer
MHP'li bakanların kadrolaşma kervanına Bayındırlık Bakanı Koray Aydın da katıldı. Aydın, aralarında Enerji Yapı Yol-Sen üyelerinin de bulunduğu Bayındırlık Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulamalar, Karayolları ve Afet İşleri Genel Müdürlükleri'nde onlarca personeli, kriterleri, liyakat sistemini göz ardı ederek görevden aldı.
İşbaşına geldikleri günden beri emekçi aleyhine çıkardıkları yasalar ve uygulamalarla tepki toplayan MHP'li bakanlar bakanlıkları kendi kadrolarıyla doldurmayı hızlandırdılar. Sağlık Bakanı Durmuş'un başlattığı MHP'li kadrolaşmayı, Bayındırlık ve İskân Bakanı Aydın devam ettiriyor.
Aydın, bakanlığına bağlı Teknik Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nde yaptığı atamalarla, kurumların geleneksel yapılarını, atamalarda uygulanan kriterleri altüst etti.
Şube müdürleri, başmühendisler, daire başkanları, müdür ve şefler görevlerinden alınarak, daha alt bir kadroyla farklı görevlere atandılar. Atamalarda dikkat çeken bir nokta da, daha alt kadrolara yapılan atamaların uzmanlık isteyen alanlar olması.
İşkolunda örgütlü olan KESK'e bağlı Enerji Yapı Yol-Sen ise kurumdaki bu kadrolaşmaya dikkat çeken bir çalışma başlattı. Koray Aydın'ın kadrolaşma girişimi konusunda dosya hazırlığında olan sendika yöneticileri; önümüzdeki günlerde bu dosyayı kamuoyuna sunarak, "MHP kadrolaşmıyor" söyleminin ne kadar aldatıcı olduğunu açıklayacaklar.
Enerji Yapı Yol-Sen Genel Başkanı Cengiz Faydalı da Aydın'ın atamalarının tamamiyle liyakat sistemine aykırı, işi bilen insanların görevden alınması olduğunu söyledi.
Kamuoyunda "MHP kadrolaşmıyor" söyleminin yaygınlaştırılmaya çalışıldığına, oysa bunun büyük bir yalan olduğuna dikkat çeken Faydalı, Sağlık Bakanı'nın başlattığı kadrolaşmayı Koray Aydın'ın devam ettirdiğini ve şeflik düzeyine kadar inen bir operasyon gerçekleştirildiğini söyledi.
Bundan sonra memurlarda terfi ve derece yükselmesinin sınavla olacağına dikkat çeken Faydalı, MHP'li bakanların bu uygulamadan önce kendi kadrolaşmasını tamamlamaya çalıştığını vurgulayarak, "MHP'li bakanların kendi kadroları o kadar vasıfsız ki, bu sınavda başarısız olacakları kesin olduğu için, bu kişileri bir an önce yerleştirmeye çalışıyorlar" dedi.
Yapılanı "tam bir operasyon" olarak değerlendiren Faydalı, Refahyol döneminde ayyuka çıkan kadrolaşmayı bile aratır nitelikte olduğunun altını çizdi.
Bu kadrolaşmaya medyanın da ses çıkarmadığına vurgu yapan Faydalı, dikkat çeken diğer bir noktanın da deprem aşamasında sınıfta kalan devlet kurumlarının, deneyimli kadroların tasfiye edilip, deneyimsiz, işin ehli olmayan kişilerin işbaşına getirilmesiyle daha da kötü duruma düşeceğini söyledi.
"Amaç halka hizmet değli, tamamiyle yandaşlarına kadro yaratmak. Bu bakanlar, bakanlıkları kendi partilerinin il teşkilatı gibi görüyorlar" diyen Faydalı, buna sessiz kalmayacaklarını sözlerine ekledi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Faili meçhuller istenirse çözülür

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa