Almanya'da "ölüm tankları"na

   tepki yükseliyor

Almanya'da "ölüm tankları"na
    tepki yükseliyor
Yücel Özdemir
Geçtiğimiz hafta çarşamba günü Fededal Güvenlik Konseyi'nin denenmek üzere Türkiye'ye bir Alman Leopard II tankının gönderilmesini onaylaması üzerine, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Birlik 90/Yeşiller arasında çıkan tartışma tırmanıyor. Alman basını tarafından hükümetin geleceğine bağlanan "tank tartışması" için her iki parti arasında pazartesi akşam saatlerinde başlayan ve saatlerce süren görüşmeden herhangi bir sonuç çıkmadı.
Koalisyon ortaklığı çerçevesinde yapılan görüşmeden sonra bir açıklama yapan SPD Federal Parlamento Grup Başkanı Peter Struck, hükümet protokolünde silah satışı konusunda Yeşillerle anlaştıklarını, bu bakımdan Federal Güvenlik Konseyi'nin kararının bağlayıcı olduğunu söyledi. Struck bu konuda geri adım atmalarının olanaklı olmadığını açıkladı.
Birlik 90/Yeşiller Partisi Parlamento Grup Sözcüsü Kerstin Müller ise yaptığı açıklamada, Almanya'nın Türkiye'ye Leopard II tankları gönderme kararının yanlış olduğunu vurgulayarak, "Ama biz hükümet içinde ortak bir noktada uzlaşmak istiyoruz" dedi.
SPD'nin biri denenmek üzere 1001 Leopard II tankının Türkiye'ye göndermekte kararlı olduğunu gören Yeşiller Partisi, önümüzdeki günlerde hükümetin silah ihracatı konusundaki politikasını masaya yatırmaya hazırlanıyor.
Geçtiğimiz aylarda Kosova savaşına verdiği destek dolayısıyla "antimilitarist" yönü bir hayli yıpranan ve bundan dolayı bölünme noktasına dahi gelen Yeşiller Partisi, Leopar II tanklarının Türkiye'ye gönderilmesini engelleyerek, imajlarını yenilemeye çalışıyor. SPD'ye geri adım attırmak için bütün antifaşist sivil toplum öngütleri ve insan hakları örgütleriyle birlikte Almanya çapında bir kampanya hazırlamaya çalışan Yeşiller'in, takların gönderilmemesinde ne kadar samimi olduğu ise önümüzdeki günlerde görülecek.
Cem-Fischer görüşmesi
Öte yandan, dün Almanya'da, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer arasında, Türkiye'deki insan hakları ve Leopard II tanklarının durumu ele alındı. Geçtiğimiz hafta çarşamba günü Federal Güvenlik Konsey Üyesi Dışişleri Bakanı Joschka Fisher ve Kalkınma Yardımı Bakanı Heidemarie Wieczorek-Zeul'un karşı çıkmasına rağmen, Savunma Bakanı Rudolf Scharping, Ekonomi Bakanı Werner Müller ve Başbakan Gerhard Schröder'in oylarıyla NATO üyesi Türkiye'nin hangi tankı satın alacağına karar vermesi için bir Leopard II tankının gönderilmesine karar verilmişti. Bir yıllık deneme başarıyla sonuçlanırsa, Türkiye'de 1000 Leopard tankının yapılmasına başlanacak. Konsey, Türkiye'nin 250 milyon marklık obüs satın alma talebini ise dağlık alanlarda, yani Kürtlere karşı kullanılabileceği gerekçesiyle geri çevirdi.
Karar silah tekellerine yarıyor
Federal Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar, aynı zamanda Alman silah tekellerinin çıkarına yaradığı ve onların baskısı altında alındığı da Alman kamuoyunda yoğun bir şekilde tartışılıyor. Silah alımında dünyada önemli bir yere sahip olan Türkiye'deki pazarı elden çırakmak istemeyen Almanya, pazar payını korumuk için daha önce uyguladığı ambargoyu da böylece kaldırdı. Yapılan tahminlere göre Türkiye, 2001 yılı içinde Almanya'dan 14 milyar marklık silah almayı planlıyor.
www.evrensel.net