27 Ekim 1999 01:00

Emekliler insanca yaşam istedi

Emekli-Sen, kendilerine ilişkin kararlarda söz sahibi olmak ve Ahmet Taner Kışlalı cinayetini protesto etmek için dün Ankara, İstanbul, Antalya ve Adana'da eylem yaptı.

Paylaş
Emekliler insanca yaşam istedi
Emekli-Sen, kendilerine ilişkin kararlarda söz sahibi olmak ve Ahmet Taner Kışlalı cinayetini protesto etmek için dün Ankara, İstanbul, Antalya ve Adana'da eylem yaptı.
Ankara'da Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde düzenlenen basın açaklamasında konuşan Emekli-Sen Genel Başkanı İbrahim Şahin, Emekli-Sen üyeleri olarak Ahmet Taner Kışlalı'yı ve bu uğurda yaşamını yitirenleri saygıyla andıklarını dile getirdi. Şahin, emeklilerin maaşındaki yetersizliğin emeklileri sefalete mahkûm ettiğinin de altını çizerek, emeklilerin ekonomik, demokratik, sosyal ve kültürel hak ve çıkarlarını koruyacak, geliştirecek tüzel kişiliğe sahip sendikaların oluşması gerekliliğine işaret etti. Emeklilerin uluslararası normlara uygun sendikal haklarının iç hukuka göre düzenlenmesini ve sosyal güvenlik kurumları nezdinde muhatap kabul edilebilecekleri bir sendikalaşmanın oluşumunu talep ettiklerini söyleyen Şahin, 6 milyon emeklinin insanca yaşama isteğine dikkat çekti.
Emeklilerin gelir artışlarının, 2000 yılının Ocak ayından itibaren tüketici artış fiyat endeksine (TÜFE) göre belirleneceğini bildiren Şahin, bu uygulamayla emeklilerin aylıklarında geriye gidiş yaşanacağını belirtti.
Toplusözleşme isteği
Emekli-Sen Antalya Şube Başkanı Hüseyin Yıldırım, emeklilerin maaşlarının toplu iş sözleşmesi ile belirlenmesi gerektiğini bildirdi. Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, emeklilerin toplumun en mağdur kesimi olduğunu, yaşamları boyunca ülkeye yıllarca hizmet verdikten sonra emekli olan bu insanların, ucuz ekmek büfeleri önünde kuyrukta beklemekten ya da semt pazarlarında kırıntıları toplamak utancından kurtarılması gerektiğini kaydetti.
Sefalet zammı istemiyoruz!
Adana Emekli-Sen Şubesi de yapılacak sefalet zamlarına tepki gösterdi.
Dün İnönü Parkı'nda bir araya gelen Emekli-Sen üyeleri ve yöneticileri, yaptıkları açıklamada, maaşların belirlenmesi sırasında sendikanın taraf olması gerektiği vurguladılar. Açıklamada, yapılan yüzdelik zamların sefalet zammı olduğu ve bunun kabul edilemeyeceği belirtildi.
ÖNCEKİ HABER

Belediye işçileri

SONRAKİ HABER

Bursa'da devrilen tırdaki zeytinyağı tenekeleri yola saçıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa