Yılmaz'dan Savaş'a yanıt

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet laik bir devlet olarak kalacağını belirterek...

Yılmaz'dan Savaş'a yanıt
ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilelebet laik bir devlet olarak kalacağını belirterek, "Ama her mütedeyyin (dindar) vatandaşı potansiyel terörist olarak kabul edemeyiz" dedi.
Yılmaz, ANAP Meclis grubunda yaptığı konuşmasını Kışlalı cinayeti ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın açıklamalarına ayırdı. Savaş'ın ifade ettiği gibi bazı hukuksal düzenlemelere ihtiyaç olabileceğini belirten Yılmaz, "Ama bütün hukukçularımızın şu soruya cevap aramaları lazım; o ülkelerde, olağanüstü tedbirlere başvuran, o ülkelerin hepsinde, kişilerin dokunulmaz hürriyet alanlarına müdahale edilmemektedir" dedi.
Yılmaz, siyasetin devleti korumakla birlikte gerekirse devlete karşı vatandaşın hakkını koruması gerektiğini belirtti. Sistemin karanlıktan kurtulması için çözümün demokraside olduğuna inandıklarını söyleyen Yılmaz, "Kim getirecek Türkiye'ye irticayı, Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılan bir parti mi getirecek; kim bölecek Türkiye'yi, İmralı'da yatan Apo mu bölecek? Türkiye bunları aşmıştır" dedi.
Mesut Yılmaz, Türkiye'de devletin siyasi cinayetlerin faillerini bulma konusunda kötü bir sınav verdiğini belirtirken, "Devlet rejimine karşı işlenen cinayetlerin faillerini bulamazsa otomatikman kusurludur" diye konuştu. Cinayetin sorumlularının ve maşalarının mutlaka ortaya çıkarılması gerektiğini söyleyen Yılmaz, bunun söylendiği kadar kolay olmadığını, kendi deneyimlerinden bunu çıkardığını da kaydetti.
www.evrensel.net