27 Ekim 1999 01:00

Bor madenleri 'aile'nin

Yasalara aykırı olmasına rağmen zengin bor yatakları Demirel'in "aile fotoğrafı"nda yer alan Çörtük ile yine şaibeli isimlerden Ciner'in...

Paylaş
Bor madenleri 'aile'nin
Ali Baş
Türkiye'nin önemli maden cevherlerinden olan boraks, kamuoyunda şaibeleri ile ün yapmış olan Kamuran Çörtük ve Turgay Ciner'e veriliyor. Kırka Boraks işletmesini 15 yıllığına kiralamak için Etibank (Eti Holding) ile Çörtük ve Ciner'in ortak olduğu Serana AŞ arasında çerçeve anlaşması imzalandı.
2840 sayılı kanunun 2. maddesinde yer alan, "Bor tuzları uranyum ve toryum madenlerinin aranması ve işletmenin devlet eliyle yapılması" hükmüne rağmen boraks işletmelerinin de özelleştirme kapsamına dahil edilmesi için yoğun çalışmalar sürdürülüyor. Üstelik bu zengin maden cevheri, kamuoyunda Susurluk ilişkileri ile ün yapan Turgay Ciner ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in "aile" fotoğrafında yer alan Kamuran Çörtük'ün kurduğu Serana AŞ'ye veriliyor.
Etibank ile Serana AŞ arasında yapılan anlaşma 1 Ocak 2000 tarihinde yürürlüğe girecek ve 15 yıl süreyle geçerli olacak. Bor madenlerinin satışının Serana AŞ tarafından gerçekleştirilmesi halinde sadece Büyükşehir Bedediyesi'nin zararı yılda 1 trilyon lira olacak.
Türkiye Maden İşçileri Sendikası Kırka Şube Başkanı Metin Gökgöz, boraks madenlerinin peşkeş çekilmek istendiğini belirterek, "Bu oyunu bozacağız" dedi. Gökgöz, boraks işletmelerinin devlet için oldukça önemli olduğuna dikkati çekti.
Strajik önemi var
Bor madenlerinin ülke menfaatleri açısından son derece önemli olduğuna da değinen Metin Gökgöz şöyle devam etti:
"Ülke menfaatlerimiz açısından kârlı ve stratejik öneme sahip bor madenleri yasalarla özelleştirme kapsamı haricinde tutulmuştur. Kaldı ki, 2840 sayılı kanunun 2. maddesinde maden işletmelerinin devlet eliyle yapılacağını açıkça belirtilmektedir. Şu anda ürettiği madenin tamamını satmış ve yılın sonuna kadar üreteceği madeni de pazarlamış olan Eti Holding'in elinde stoku bulunmamaktadır. Eti Holding, ayrıca Serana AŞ'ye 15 yıllığına yurtdışına satış yetkisi vermiştir. İncelendiğinde Serana AŞ'nin ortakları kamuoyunun çok iyi bildiği Kamuran Çörtük ve Turgay Ciner'dir. Bu anlaşmaya imza koyan Eti Holding AŞ, Eti Pazarlama, Dış Ticaret AŞ ve bağlı ortakların da Danıştay 1. dairesinin 199966, K 199993 sayılı kurarı ile 233 sayılı kanun hükmünde kararname ve 2840 sayılı yasa hükümlerine aykırı olduğu tespit edilmiştir."
Boraks işletmelerinin kimseye verilemeyeceğini belirten Gökgöz, Eskişehir kamuoyundan da destek beklediklerini söyledi. Gökgöz, "Yöresel olarak Kırka'nın 200 milyar, Büyükşehir Belediyesi'nin de 1 trilyon lira vergi kaybı olacak. Bu gelirler her yıl katlanarak büyüyecektir. Eskişehir'in de kaybı büyüyecek. Özellikle iktidarı oluşturan siyasi parti milletvekilleri ve yöneticileri 1970'li yıllarda madenlerin İngilizler'den alınarak Etibank'a devredildiğini unutmamalılar" dedi.
ÖNCEKİ HABER

D. Timor sözde bağımsız

SONRAKİ HABER

İmamoğlu'nun açıklamasının ardından herkes Google'da antrikotu aradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa