Eşitsizlikler maratonu başlıyor

Bir buçuk milyona yakın adayın üniversiteye girebilmek için ter dökeceği ÖSS maratonu 1 Kasım'da başlıyor. Skandallar ve AOBP'nin yarattığı eşitsizlik nedeniyle sınav sisteminin ağır eleştiriler almasına karşın, sistemde hiçbir düzeltme yapılmadı.

Eşitsizlikler maratonu başlıyor
1999 yılında, skandallar ve eşitsizlikler sistemi Ağırlandırılmış Ortaöğretim Başarı Puanı ile akıllarda kalan tek basamaklı ÖSS sisteminin 2'nci yıl uygulaması başvurularla start alıyor. Öğrenciler arasında haksızlığa yol açtığı, meslek lisesi öğrencilerinin önünün kesildiği eleştirilerine rağmen, yeni ÖSS sistemi 2000 yılında da küçük değişikliklerle uygulanacak. 2000 ÖSS için başvurular 1 Kasım günü başlayacak.
2000 ÖSS maratonu gelecek hafta başvurularla başlayacak. ÖSS'ye başvurular 1 Kasım-16 Kasım günleri arasında gerçekleştirilecek. ÖSS'ye 1999-2000 öğretim yılında mezun olabilecek durumdaki adaylar, liselerin son sınıfında beklemeli olanlar, ortaöğretim kurumlarını dışarıdan bitirme sınavına girenler, önceki yıllarda mezun olanlar başvurabilecek.
Sınav ücreti 11.5 milyon
Adaylar, 2000 ÖSS kılavuzunu 1.5 milyon lira ödeyerek, lise ve dengi okullar ile ÖSYM merkezlerinden alabilecek. Adaylar başvuru sırasında, "cepheden ve son altı ay içinde çekilmiş, kolayca tanınmayı sağlayacak net bir fotoğraf" verecek. Adaylar başvuru formlarını doldurduktan sonra, 10 milyon liralık sınav ücretini yatırdıklarına ilişkin banka dekontu ile başvuru belgelerini, okul ya da ÖSYM merkezlerine teslim edecek. Aday bilgilerinin yanlış gönderilmesi nedeniyle yerleştirme işlemlerinde yaşanan hataların önlenmesine yönelik olarak bu yıl bilgiler, üç kez kontrol edilecek.
Öncelikle başvuruların sonunda toplanan belgeler okullarda ilan edilerek, öğrencilerin hatalarını düzeltmesi sağlanacak. Haziran ayında da ÖSYM, öğrencilerle ilgili bilgileri okullara göndererek, eksik ya da hatalı bilgilerin düzeltilmesini sağlayacak. Yerleştirme aşamasında da öğrencilerin diploma ve mezuniyet notları kontrol edilecek. 2000 ÖSS 18 Haziran, Yabancı Dil Sınavı (YDS) ise 25 Haziran'da gerçekleştirilecek.
Skandallar yok sayıldı
YÖK, Ağırlıklandırılmış Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) uygulamasının, fırsat eşitliğini özel okullar ile anadolu ve fen liselerinde okuyan öğrenciler lehine bozduğu, alandan geçişe ek puan sisteminin de meslek lisesi öğrencilerinin önünü kestiği eleştirilerini dikkate almadı. Sistemde bu konularda bir değişiklik yapılmazken, özel yetenek sınavı ile öğrenci alımına yeni esaslar getirildi. Güzel sanatlar liselerinin müzik ve resim bölümleri ile spor bölümünden mezun olan adaylara, özel yetenek sınavı ile yerleştirilirken ek puan verilecek. Bu bölümlerden özel yetenek sınavına girebilmek için ÖSS'de 105 almak yeterli olacak. Diğer bölümlerden mezun olan adayların ise ÖSS'de 120 barajını aşmış olması gerekecek. Bu arada özel yetenek sınavı puanlarına, 2000-ÖSS puanları da belirlenecek bir katsayı ile çarpılarak eklenecek.
Bir değişiklik de yerleştirme aşamasında uygulamaya girecek. Geçen ÖSS'de adaylar yerleştirme puanlarını bilmeden yalnızca ÖSS puanları ile tercih yapmak zorunda kalırken, 2000 ÖSS'de, ÖSYM, adayların yerleştirmeye esas puanlarını da tercihler öncesinde adaylara bildirecek.
www.evrensel.net