15 Ağustos 2011 07:29

Sümela Manastırından barış çağrısı

Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırında ikincisi düzenlenen ayin sona erdi. Hristiyan dünyasında “Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü” olarak kabul edilen ve kutsal sayılan bu günde düzenlenen ayin için Yunanistan, Rusya ve Gürcistan’dan gelen vatandaşlar, araçlarla

Sümela Manastırından barış çağrısı

Paylaş

Alanın yeterli olmamasından dolayı manastır içindeki ayine 500 kişi katılabildi. Manastıra alınamayanlar ise ayini, manastırın alt kısmındaki vadide bulunan ören yerine kurulan ekrandan canlı izledi.

BARTHOLOMEOS’DAN DÜNYA BARIŞI İÇİN ÇAĞRI

Fener Rum Patriği Bartholomoes’un koordinesinde gerçekleşen ayin, yaklaşık iki saat sürdü. Patrik Bartholomoes, Türkçe yaptığı konuşmasında, tüm dünya için barış ve kardeşlik vurgusu yaptı. Konuşmasına “Sevgili Müslüman kardeşlerimiz” sözleri ile başlayan Bartholomoes, “Müstesna güzelliğe sahip bu mekânda sevgi ile buluşmamız bir ve tek olan Allah’a dua etmiş olmamız eminim ki herkesi memnun etmiştir. Sümela Dağlarının eteklerinin dibinden Meryem Ana’nın ayaklarının dibinden memleketimiz ve bütün dünyada daimi barış ve dayanışmanın tesissi için dua ettik” dedi.

Bartholomoes, “Özellikle bugünlerde özlediğimiz barış çok elzemdir. Norveç’teki trajik olayların yükünü üzerimizden atamadık. Komşu ülkelerde kan akmaya devam ediyor. Ülkemizde analar ağlıyor. Birkaç gün sonra Londra’daki olaylarla ilgili acılar tekrar tazelenecek. Yüksek Sümela dağından, kadınların en hayırlısı olan Meryem ananın ayaklarının önünden, Karadeniz’den, Türkiye’den burada toplanmış olan tüm Hristiyan ve Müslümanlar için tüm dünyaya kendimiz, gelecek nesillerimiz, insanlık ve geleceğimiz için bir çağrıda bulunalım. Bu çağrı tek bir kelime olabilir; barış, barış, barış. Karşılıklı sevgi ve saygı tek duamız, tek düşüncemiz olmalı. Bunlar tek amacımız ve müşterek gayret ile çabamız olmalı” diye konuştu.

Bartholomoes sözlerini, “Hayırlı Ramazanlar ve iyi bayramlar. Allah orucunuzu yüksek katında kabul etsin” diyerek bitirdi. (TRABZON)

ÖNCEKİ HABER

Yalovalı taraftarlar 'Vopak'a hayır' dedi

SONRAKİ HABER

Gürsel Tekin: Askeri alanlar neden halka açılmıyor da ranta açılıyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa