24 Ekim 1999 01:00

GAP'a heyet yağıyor

Mark Parris'in ardından Rockefeller da GAP gezisine çıkıyor. Bunun yanında birçok Avrupa ülkesinden çeşitli heyetler ve Ankara büyükelçileri de GAP'a gezi düzenliyor.

Paylaş
GAP'a heyet yağıyor
GAP bölgesine heyet yağıyor. Bölge son günlerde büyükelçi, konsolos ile işadamı, hukukçu ve müsteşarların ilgi odağı haline geldi.
ABD Büyükelçisi Mark Parris'in 20 tekel yöneticisi ile yaptığı gezinin peşinden, aralarında Almanya Federal Meclisi İçişleri Komisyonu üyesi milletvekilleri ile Hindistan, Norveç ve İsviçre'nin Ankara büyükelçilerinin de bulunduğu çok sayıda yabancı heyet, başta Diyarbakır olmak üzere bölgenin birçok ilinde temaslarda bulundu ve yetkililerden, işadamlarından bilgi aldı.
Ekim ayı içerisinde bölgeye gelen ABD Adana 2. Konsolosu, Hindistan, Norveç ve İsviçre'nin Ankara büyükelçileri, BM Kalkınma Programı'nda görevli büyükelçi, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği Ekonomik İşbirliği Müsteşarı, Alman Teknik İşbirliği (GTZ) Temsilcisi, Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı, Amerikalı 10 hukukçu ve aralarında Finlandiya, İsveç, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği, Avusturya, İngiltere, İtalya, Portekiz ile İspanya'nın Ankara Büyükelçiliklerinde görevli müsteşar ve diğer görevlilerin bulunduğu çok sayıda heyet, Almanya Federal Meclisi İçişleri Komisyonu'nda görevli 6 parlamenter, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'da incelemelerde bulundular.
ABD'den gelen hukukçular, "Türk ve Amerikan Hukukçular Arasında Ceza Hukuku'nun Uygulanışı Konusundaki Mesleki işbirliği" konulu seminere katılırken, diğer yabancı heyetler de, daha çok Diyarbakır ve bölgede sosyoekonomik konular, insan hakları ile ilgili konularda başta Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere, çeşitli yetkililer ile görüşerek bilgi alışverişinde bulundular.
Rockefeller da GAP'ta
Bu heyetlerin yanı sıra bugün de, ABD Dış İlişkiler Komisyonu Onursal Başkanı David Rockefeller 17 kişilik bir heyetle Diyarbakır'a gelerek incelemelerde bulunacak ve yetkililerden bilgi alacak.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

San Vicente İran'a et satacak

SONRAKİ HABER

Sabah gazetesi, Kılıçdaroğlu'ya 1 TL manevi tazminat ödeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa