24 Ekim 1999 01:00

ABD yönetimi Rusya'ya

   tepki gösterme hazırlığında

Paylaş
ABD yönetimi Rusya'ya
    tepki gösterme hazırlığında
Çeçenya operasyonunu yoğunlaştıran Rusya birlikleri, dün sabah Grozni Havaalanı'nı bombaladı. Rusya hava kuvvetlerine bağlı Sukhoi-25 tipi savaş uçakları tarafından düzenlenen bombardımanda, can kaybının olup olmadığı hakkında açıklama yapılmadı. Ruslara ait bir mekanize birliğin ise Çeçenya'nın batı kısmındaki hedeflere doğru ilerlediği ve bölgenin bağlantısını sağlayan anayolu kapattığı bildirildi. Reuters ajansı, en az 19 Rus tank ve zırhlı aracından oluşan birliğin, İnguş Cumhuriyeti ile arasında bulunan anayoldaki mevzileri işgal ettiğini duyurdu.
ABD endişeli
Rusya'nın Çeçenya üstünde tam denetim sağlamasından endişelenen ABD yönetimi ise operasyona tepki göstermeye hazırlanıyor. Clinton yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Rus yetkililerle 'tüm diplomatik düzlemlerde' diyalog içine girileceği açıklandı.
Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'tan, Rus meslektaşı İgor İvonv'a saldırıların durması yönünde çağrı yapmasını isterken, ABD askeri yetkililerinin de Rus komutanlarla bağlantı kuracağı öğrenildi.
ABD yetkilileri, 'uzun dönemli ve geniş çaplı bir kara savaşına dönme eğilimindeki bu sorunun, diyalog yoluyla çözülmesini' tavsiye ederken, muhtemel bir ABD tepkisi için seçeneklerin gözden geçirildiği uyarısında bulundular. ABD Dışişleri Bakan Vekili Strobe Talbott, "Özellikle Grozni'deki şoe edici şiddetle, Kuzey Kafkasya'daki kriz açıkça kötüleşti"dedi.
Clinton'dan Yeltsin'e mektup
Lockhart, ABD Başkanı Bill Clinton'ın, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'e bir mektup göndererek, Çeçenya'daki ayrılıkçıların ve Moskova'daki terörist saldırıların üstesinden gelmeye çalışan Rusya'nın, giderek artan şiddetinden duyulan endişeyi dile getirdiğini de kaydetti.
Beyaz Saray yetkilileri, 'sorunun bütün dünyada yaratacağı ciddi etkilerin, Rusya tarafından dikkatle değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, ABD'nin olası seçeneklere karşı vereceği yanıta ilişkin hazırlıklarına başladığını belirttiler.
Rusya şartların yerine gelmesini istiyor
Rusya ise Rus otoritesini kabul etmesi, militanların silahsızlandırılması ve bütün rehinelerin serbest bırakılması koşullarıyla, Çeçen yetkililerle müzakerelere başlamaya hazır olduğunu belirtiyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tunus'ta tek adaylı seçim

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa