ABD, Kıbrıs'ta federasyon için ısrarlı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Foley, ABD'nin, Kıbrıs'ta iki bölgeli, iki toplumlu federasyon zeminine dayalı çözüme yönelik görüşünü koruduğunu bildirdi.

ABD, Kıbrıs'ta federasyon için ısrarlı
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Foley, ABD'nin, Kıbrıs'ta iki bölgeli, iki toplumlu federasyon zeminine dayalı çözüme yönelik görüşünü koruduğunu bildirdi.
Foley, düzenlediği basın toplantısında, "Elbette Kıbrıs'ta iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temeline dayalı çözüme ilişkin sözümüzü çok sağlam olarak muhafaza etmeye devam ediyoruz" dedi. ABD Başkanı Bill Clinton'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Alfred Moses ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Kıbrıs Özel Koordinatörü Tom Weston'ın temaslarını değerlendiren Foley, Ankara, Atina ve Lefkoşa'da yapılan görüşmelerin "çok verimli" geçtiğini söyledi.
Foley, şöyle konuştu:"Moses ve Weston, Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Ecevit ve Dışişleri Bakanı Cem ile görüştüler. Atina'da Yunanistan Dışişleri Bakanı Papandreu ile Kıbrıs konusunu tartıştılar. Bu konuda Klerides ve Denktaş ile ayrı ayrı görüştüler. Biz, her iki tarafın G-8 kararı çerçevesinde, BM gözetimi altında önşartsız müzakerelere oturması konusundaki amacımızı muhafaza ediyoruz. Bu çerçevede yapılan toplantıların yardımcı olacağını umuyoruz."
Türkiye'nin AB üyeliği
Foley, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin bir soru üzerine, "AB kararlarına müdahale etmek, bizim istediğimiz bir şey değil. Bu, AB'nin kendisinin vereceği bir karar ve ABD'nin de bunun için kullanabileceği geçerli bir oyu yok" dedi. Foley, AB'nin Türkiye'yi üyeliğe yaklaştırma çerçevesinde attığı son adımların, ABD tarafından memnuniyetle karşılandığını da belirtti.
Albright da gelecek
ABD Başkanı Bill Clinton'ın, İstanbul'da kasım ayında yapılacak Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısını da içeren Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye ziyaretine, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albirght'ın eşlik edeceği bildirildi. Sözcü Foley, bir soru üzerine, Albright'ın, Clinton'ın gezisine eşlik etmesinin öngörüldüğünü söyledi.
www.evrensel.net