22 Ekim 1999 01:00

TTK'nın işçi açığı giderilmek zorunda

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)'na ait Kozlu, Amasra, Armutçuk, Üzülmez ve Karadon maden ocaklarındaki işçi açığının mutlaka giderilmesi gerektiği bildirildi.

Paylaş
TTK'nın işçi açığı giderilmek zorunda
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)'na ait Kozlu, Amasra, Armutçuk, Üzülmez ve Karadon maden ocaklarındaki işçi açığının mutlaka giderilmesi gerektiği bildirildi. Genel Maden-İş Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Çetin Altun yaptığı açıklamada, 150 yıllık mazisi bulunan kömür havzasındaki ocaklarda, işçilerin halen 150 yıllık kazma ve kürekle çalıştıklarını belirtti. İş kazalarının büyük bölümünün işçi eksikliğinden ve madenlere istenilen düzeyde yatırımın yapılamaması nedeniyle olduğunu kaydeden Altun, "Kazaların önlenmesi için iş güvenliği tedbirlerinin alınması şart. Ayrıca kömür ocakları, yatırımların yapılmamasından dolayı kapanma aşamasına gelmiştir. Üretimin olmadığı alanlarda kazaların olması da bizi düşündürmektedir. Teknolojik yatırımlarla birlikte üretime yönelik işçi alınmasını istiyoruz" dedi.
Maden işçileri de, maden ocaklarında zor şartlarda üretim gerçekleştirdiklerini belirterek, "Ekmeğimiz için her an ölümle burun buruna çalışıyoruz. Madenlerde birçok arkadaşımız yaşamını yitirdi. Bu, gerekli önlemlerin alınmamasından kaynaklanmakta. Bizler hangi şartlarda olursa olsun ocaklarda çalışmaya devam edeceğiz. Ailemizi geçindirmek zorundayız" dediler.
Yetkililer, bu yıl çalışanlardan yeraltından 934 ve yerüstünden 475 olarak 1409 işçinin emekliye ayrıldığını, mevcut işçi sayısının da yeraltında 10 bin 858 ve yerüstünde 5171 kişi olmak üzere toplam 16 bin 29 olduğunu bildirdiler.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bütçe ekonomide yıkımın işareti

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa