Beykoz Deri Kundura işçisi:

   'Karar geri alınsın'

Beykoz Deri Kundura işçisi: 'Karar geri alınsın'
Şahin Bayar
Sümer Holding'e ait Beykoz Deri Kundura Fabrikası'nın İstanbul Teknik Üniversitesi'ne devredilmek istenmesine karşı önceki gün eylem yapan Deri-İş Sendikası'na üye işçiler, devretme kararının geri alınmasını istediler.
Deri işçilerinden bazıları iş garantilerinin sağlanmasını isterken, birçoğu tarihi bir değeri de olan Beykoz Deri Kundura'nın kapatılmasına karşı birlikte mücadele edilmesi çağrısı yaptılar.
Beykoz Deri Kundura Fabrikası'nın 200 yıllık bir tarihi olduğunu ve kapatılmasına karşı çıktılarını ifade eden deri işçisi Vehbi Başaran, "Eğer hükümet çok zor durumdaysa ve kapatmak istiyorsa, en azından işçileri diğer fabrikalara aktarsın" dedi.
Devletten iş istediklerini ve emekliliği dolmuş işçilerin emekli olmasını talep ettiklerini kaydeden Fikri Erener adlı işçi ise, "Emekliliğe çok kalan işçiler ise başka yerlere yerleştirilsin" diye konuştu.
'Tarihe saygı göstersinler'
"Çocuklarımızla birlikte mağdur olacağız. Burada 750 kişi çalışıyor. Bu insanlar aileleriyle birlikte aç kalacak" sözleriyle endişelerini dile getiren Hacı Avşar adlı işçi ise, "Fabrikanın bir tarihi var. Her şeyden önce bu tarihe saygı göstersinler. Buranın kârıyla bir sürü fabrika kuruldu" dedi.
'Emek Platformu harekete geçsin'
Hüseyin Karlak ise Sümerbank'ın, yıllardan beri devlete en çok vergi veren kuruluş olduğunu söyledi. "Böyle bir kuruluşun kapatılmasına izin vermeyeceğiz" diyen Karlak, diğer sendikaların da kendilerine destek vermesini istedi.
Şenol Turan adlı işçi de, hükümetten sosyal devlet ilkesini yerine getirmesini istediklerini belirterek, Emek Platformu'nun harekete geçerek eylem kararları almasını istedi.
www.evrensel.net