20 Ekim 1999 01:00

Stadiasmos yolu araştırılacak

"Yüzyılın bulgusu" olarak nitelendirilen yol kılavuz anıtı Stadiasmos'da bulunan yol güzergâhları araştırılarak...

Paylaş
Stadiasmos yolu araştırılacak
"Yüzyılın bulgusu" olarak nitelendirilen yol kılavuz anıtı Stadiasmos'da bulunan yol güzergâhları araştırılarak, bilinmeyen kentlerle birlikte tüm bölgenin antik haritası çıkartılacak.
Antalya'nın Kaş ilçesindeki antik Patara kentinde gün ışığına çıkarılan Stadiasmos, en az 5.5 metrelik yüksekliğiyle dünya tarihinin en büyük ve kapsamlı yol kılavuz anıtı.
Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sencer Şahin, yüzlerce yıl öncesine ait olan yol kılavuz anıtının günümüze kadar ulaştırdığı 67 yol güzergâhını araştırmak için bir proje hazırlandığını bildirdi. Eski Avrupa'nın en eski yol sistemini bütün ayrıntılarıyla gözler önüne seren Stadiasmos'un bir eşinin daha olmadığına işaret eden Şahin, şöyle konuştu:
"Roma İmparatoru Claudius'un Likya'daki isyanları bastırmak amacıyla burayı işgal etmesi (MS 45) ve en tecrübeli valisi Quintus Veranius'u buraya vali olarak göndermesinin ardından, buranın bir Roma eyaleti olarak organize edilmesini istemiş. Disiplini ve otoriteyi sağlamak amacındaki Vali Veranius, askeri amaçlı olarak ulaşımı sağlamak için tüm bölgeyi yollarla donatmış. Bu yolların ayrıntılı olarak yer aldığı bir anıtı da (Stadiasmos) Patara'ya diktirmiş. Sadece yazıtın bulunduğu bölüm 5.5 metre. Anıtın ön yüzünde İmparator Claudius'a ithafen yazılmış bir yazıt var. Anıtın yan yüzlerinde ise yapılmış olan yollar gösteriliyor. Şu ana kadar elde ettiğimiz parçalarda 67 yol güzergâhı var. Bu yolların geçtiği 15 kadar kent hâlâ bilinmiyor. Stadiasmos'taki yolların inceleneceği çalışma sonunda, araştırma tarihinde ilk defa böyle bir anıtla bölgenin tarihi coğrafyası ortaya çıkarılmış olacak."
Gerçekleştirilmesi planlanan projenin 4 ekiple 4 yıl, tek ekiple de 12 yılda tamamlanabileceğini söyleyen Şahin, Patara'daki kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan Stadiasmos'un eksik parçalarının da yanlış yerde arandığına değindi. Şahin, MS 6. ve 7. yüzyıllarda bölgeye gelen Arapların yöreyi istila etmesi sırasında, o yüzyıllarda artık bir önemi kalmadığı düşünülen anıtın parçalarının, şehri korumak için örülen Bizans duvarının yapımında kullanıldığını kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

Uluslararası Sanat Fuarı devam ediyor

SONRAKİ HABER

Esenyurtlu kadınlar talepleriyle 1 Mayıs’ta alanda olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa