20 Ekim 1999 01:00

İşçi hükümeti istifaya çağırdı

Sümer Holding'e ait Bakırköy, Beykoz ve Kayseri'deki üç fabrikanın üniversitelere hibe edilmesine tepki gösteren 2500 işçi, Beykoz Meydanı'na yürüdü.

Paylaş
İşçi hükümeti istifaya çağırdı
Sümer Holding'e ait fabrikaların çeşitli üniversitelere bedelsiz devredilmesine tepki gösteren işçiler, protesto gösterisi yaptılar. Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası, Paşabahçe, Tekel ve belediye işçileri; sloganlarla Beykoz Meydanı'na yürüyerek hükümeti istifaya çağırdılar. İşçilerin eylemine halk da yoğun destek verdi.
Hükümetin Bakırköy Sümerbank'ı Galatasaray Üniversitesi'ne, Kayseri Sümer Bez Fabrikası'nı Erciyes Üniversitesi'ne, fabrikalarının da İstanbul Teknik Üniversitesi'ne devredilmesine karşı çıkan Beykoz Deri ve Kundura işçileri; saat 11.30'dan itibaren, "Ölmek var, dönmek yok", "Yaşasın işçilerin birliği" sloganları atarak fabrika içinde toplanmaya başladılar.
Bu sırada Bakırköy Sümerbank işçileri de Pazar Meydanı'ndan itibaren kortejler oluşturarak fabrikaya doğru yürüyüşe geçtiler.
"Beykoz-Bakırköy omuz omuza", "Yaşasın işçilerin birliği" sloganları ile fabrikanın bahçesinde buluşan işçiler, daha sonra Beykoz Meydanı'na yürümeye başladılar.
'Direne direne kazanacağız'
Yürüyüş boyunca, "Direne direne kazanacağız", "Zafer direnen emekçinin olacak", "Başımızı veririz, işimiz vermeyiz", "Ekmek yoksa barış da yok" sloganları atan işçilere, Beykoz halkı da alkışlarla destek verdi. Bu sırada Deri Kundura ve Bakırköy Sümerbank işçilerine destek veren Paşabahçe, Tekel ve belediye işçileri de kendi işyerlerinden Beykoz Meydanı'na doğru yürüyüşe geçtiler. Beykoz Meydanı'nda, "Yaşasın işçilerin birliği", "Beykoz bizimdir, bizim kalacak" sloganlarıyla buluşan işçiler, fabrikalarının kapatılmasına izin vermeyeceklerini haykırdılar.
Meydanda toplanan işçilere ilk konuşmayı yapan Deri-İş Sendikası Beykoz Şube Başkanı Kemal Köse, "Var olma ve yok olma ile karşı karşıyayız. Bu karara ölümüne direneceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.
'Yolumuz açık olsun'
"Bugün burada bir Anayasa mücadelesi veriyoruz. Anayasa ne diyor; 'Devlet çalışanı korur, devlet zayıfın yanında yer alır'. Ama bugün hükümet ne yapıyor; cumhuriyeti kuran fabrikaları kapatıyor. Bu kararı şiddetle protesto ediyoruz" sözleriyle konuşmasına başlayan Deri-İş Genel Başkanı Yener Kaya, "Bu adamlar fabrikaları kapatmak için mi hükümet kurdular" dedi.
Yapılan eylemin bir başlangıç olduğunu belirten Yener, konuşmasını, "Fabrikaların kapatılmasını istemiyoruz. Hükümet sesimize kulak versin. Kulak vermezse olacaklardan kendisi sorumlu olacaktır. Gerekirse vuruşa vuruşa mücadele edeceğiz. Yolumuz açık olsun, mücadelemiz açık olsun" ifadeleriyle bitirdi.
Eyleme, Türk-İş, DİSK ve KESK'e bağlı çok sayıda sendika yöneticisi destek verdi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sağlığın payı düşürüldü

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa