15 Ağustos 2011 05:38

Renault’da 50 işçi sessiz sedasız atıldı

Bursa’da otomotiv devi olan Oyak Renault Fabrikası revizyonda (bakımda) olduğu bir dönemde yaklaşık 50 işçiyi işten çıkardı. Çıkışların, işçilerin izine çıkarıldığı ve fabrikada üretimin durduğu bir zamanda gerçekleştirilmesinin işçilerin olası tepkilerinden çekinildiği için yapıldığı s&ou

Renault’da 50 işçi sessiz sedasız atıldı

Paylaş
Hakkı Tali

2010 yılında Bursa fabrikasında rekor üretimiyle grup içerisinde en gözde fabrika seçilen Oyak Renault fabrikası bu başarısı ile yeni modelleri de Bursa’ya çekmeyi başarmıştı. Özellikle ilk elektrikli araç olan Fluence’nin Bursa’daki fabrikada üretime başlaması da bunu doğrulamıştı. İşten çıkarmalardan bir süre önce Oyak Renault Genel Müdürü olan Tarık Tunalıoğlu’nun açıklamaları bile fabrikadaki sömürü çarkının boyutlarını ortaya koyuyor. Tunalıoğlu, Bursa’daki fabrikalarının üretim kapasitesini daha da yukarılara çıkarmak için çalıştıklarını söyledi.

Fabrikanın kapasitesinin saatte 53 araç üretebilecek durumda olduğunu ifade eden Tunalıoğlu, bu rakamı Temmuzda 55’e “Önümüzdeki dönemde ise dakikada 1 araç hedefliyoruz’’ diye konuşmuştu. 6 bin çalışanları olduğunu dile getiren Tunalıoğlu,  “2010’da 307 bin araç ürettik. 2011 yılında bu rakamı geçmek için daha çok çalışacağız. Üretimde kalite ve uygun fiyat politikası ile Renault büyümesini sürdürmeye devam ediyor” diyerek yaptığı açıklamalar daha ortada iken 50 işçi birbirinden habersiz biçimde, bir nedende söylenmeyerek işten çıkarıldı.

EVİME GELEN İHTARNAME İLE ATILDIM

İşten çıkarılan işçiler hem şaşkınlık içindeler hem de öfkeliler. Engin Yalçın 5 yıldır montaj bölümünde teknik ölçümcü olarak çalıştığını ve izinde olduğu bir dönemde evine gelen noter ihtarnamesi ile işten çıkarıldığını söyledi. İşten çıkarıldığını duyar duymaz fabrikanın insan kaynaklarını aradığını ve oradan çıkan bir yetkilinin kendisini sendikaya yönlendirdiğini belirtti. Bunun üzerine sendikaları Türk Metal Sendikasını aradığını, neden işten çıkarıldığını sorduğunda sendikanın “Bizim haberimiz yok ama çıkışların olduğunu duyduk” dendiğini söyleyen Yalçın, “Sendika yöneticilerine bir şey yapmayacak mısınız diye sorduğumda ise bana bizim avukatlarımız var gelin görüşelim mahkeme yolu açık dava açılabilir dediler” diye konuştu.

Yalçın, çıkarılmaların büyük ölçüde 17. Maddeye dayandırıldığını bununda performans düşüklüğüne bağlı olduğunu söylüyorlar.

Oysaki bugüne kadar kendisine verilen bütün işleri yaptığını söyleyen Yalçın, bunların bahane olduğunu, fabrikada özellikle tatil olan bir dönemde işten çıkarmaların bilinçli yapıldığını, olası tepkilerin olmaması için sendikacılarında buna aracı olduklarını söyledi.

BAŞKANIN ELİNİ SIKMAMIŞTIM

Fabrikada bir yanda onlarca yeni işçi işten atılırken daha deneyimli olan işçilerin seçilerek işten çıkarılmasında Türk Metal Sendikasınında payının olduğunu söyleyen Yalçın, kendisinin hangi sebeple işten çıkarıldığını çok düşündüğünü ve geçen sözleşme döneminde sendikaya gösterilen tepkilerin içinde olmasının aklına geldiğini kaydetti.

“Geçen toplusözleşme döneminde kötü bir anlaşmaya varıldığı için sendikacılara işyerinde tepki gösterdik ve ben dahil arkadaşlarım sendika şube başkanın elini sıkmadık” diyen Yalçın,  bunun üzerine bölüm amirinin kendisini çağırıp niye “sendika başkanının elini sıkmadığını” sorup kendisini uyardığını aktardı.  Renault ne kadar büyürse büyüsün çalışanların iş güvencelerinin olmadığını söyleyen Yalçın, çıkarılan işçiler olarak bir araya gelip haklarını nasıl savunacaklarını tartışacaklarını söyledi.  

RENAULT İŞÇİLERİNE RAMAZAN PAKETİ

Aynı gün işten çıkarılan işçilerden Ahmet Sever de 5 yıldır Renault’da Montaj bölümünde çalışıyordu.

İşten çıkarılma bilgisi kendisine de noterden geldiğini söyleyen Sever, Renault işçisine söylenen “çalıştığın sürece iş garantin var” sözünün yalan olduğunun ortaya çıktığını ifade etti. Sever, “İzindeyken işten çıkarıp bu ramazanı bizlere zehir etiler. Neymiş performansımız iyi değilmiş tamamen yalan söylüyorlar” diye konuştu.

İşyerinde ağır çalışma koşullarından dolayı belinde rahatsızlıkların oluştuğunu söyleyen Sever, bu nedenle birkaç kez fizik tedavi gördüğünü aktardı. Bu nedenle işten çıkarılmaması gerektiğini düşünen Sever, işçi bizlere dayatılan bu çalışma temposu bütün işçileri hasta ettiğini belirterek, “Demek ki Renault işçileri birkaç yıl köle gibi çalıştırıp kapının önüne koyacak” dedi.

Sever, diğer çıkarılan işçi arkadaşlarımız gibi haklarımızı sonuna kadar savunacaklarını söyledi. (Bursa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'Hikaye sola bir saygı duruşu niteliğinde'

SONRAKİ HABER

Rusya, 20 Ukrayna askerinin tutukluluk süresini uzattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa