AKSA mı öldürdü?

Depremde patlayan tanklarından çevreye zehirli gaz saçan AKSA'nın ölümlere neden olduğu kuşkusu artıyor.

AKSA mı öldürdü?
Sibel Hürtaş
17 Ağustos depreminde patlayan tanklarından çevreye 6 bin 500 ton 'akrilonitril' gazı sızan AKSA Akrilik Kimya Sanayii'nin en yakınındaki yerleşim birimi Altınkum Sitesi'nde oturan Zeki Aydın hayatını kaybetti. Depremi izleyen ilk iki hafta içinde Cemile Tezer, Melahat Kaypak, Necla Uysal, Ahmet Nalbant ve Zühtü Mallı'nın art arda ölmesi, ölümlere depremde AKSA'nın patlayan tanklarından sızan 'akrilonitril'in neden olduğu kuşkusunu akıllara getiriyor.
Çevre sakinleri AKSA'nın kapatılmasını istediklerini, depremden sonra meydana gelen maddi zararların karşılanabilir, ancak manevi zararların karşılanamaz olduğunu belirterek, gaz sızıntısından sonra kendilerinde meydana gelen rahatsızlıklara hiçbir doktorun teşhis koyamadığını ifade ettiler.
AKSA çevresindeki yerleşim birimlerinde kuruyan sebze ve meyveler ile ölen hayvanlar var olan tehlikenin sinyallerini verirken, gidecek başka yerleri olmayan çevre sakinleri için hiçbir önlem alınmadı, uyarılar yapılmadı. Art arda gelen ölümlerin nedeni ise hâlâ merak ediliyor.
Ölümler doğal değil
Depremden sonra hemen kaçamayan ve gazı uzun süre teneffüs etmek zorunda kalan toplam 40 kişi kaldırıldıkları Bursa Devlet Hastanesi'nden haftalardır raporlarını bekliyorlar. Gittiklerinde zehirlendiklerini söyleyen ancak şikâyetlerine kulak verilmeyerek ağrı kesici ve serumlarla tedavi edilmeye çalışılan 40 kişinin rahatsızlığı devam ediyor. Hastanelerde rahatsızlıklarına teşhis konulamayan çevre sakinleri, yeni ölümlerin olmasından korktuklarını dile getiriyorlar. Çevre sakinleri, ölümlerin doğal olmadığına dikkat çekiyorlar.
Zeki Aydın'ın oğlu Osman Aydın depremden önce babasının oldukça sağlıklı olduğunu, sonraki günlerde ise hızla zayıfladığını belirterek, ölümün gaz nedeniyle gerçekleşmiş olabileceğini söyledi.
Depremden sonra art arda beş kişinin ve Zeki Aydın'ın yaşamını yitirmesinden site sakinleri AKSA fabrikasını sorumlu tutuyor. Ölümünden önce Zeki Aydın çok kereler hastaneye götürülmüş, ancak hiçbir teşhis konulamadan geri gönderilmişti.
"Babam bir ara çok rahatsızlandı. Hastanelere, özel doktorlara, fakülteye götürdük ama hiçbir teşhis koymadılar. Neden öldü bilen yok. Bize göre AKSA'nın gazından öldü" diyen Aydın, köyde ve sitede yaşanan diğer ani ölümlere dikkat çekerek, sağlık kontrolü istedi.
Ölüm raporları yetersiz
Daha önce beş kişi hayatını kaybetmiş, raporlarına ise nefes darlığı yazılmıştı. Ancak nefes darlığının neden kaynaklandığına yer verilmemişti.
Zeki Aydın'ın da ölüm raporunun aynı şekilde olması çevre sakinlerine göre raporların inandırıcı yanını ortadan kaldırıyor. Şimdi tüm köy ve site sakinleri Türkiye'de tespit edilme imkânı olmayan bu gazın vücutlarına girip girmediğinin kontrol edilmesini istiyor.
"Tedavi istiyoruz, bu ikinci bir Çernobil vakasıdır" diyen çevre sakinleri, ölümlerin artmasından sorumlu tuttukları AKSA'nın kapatılmasını istiyorlar.
www.evrensel.net