19 Ekim 1999 01:00

Barak'tan şaşırtan açıklama

ABD Dışişleri Bakanı William Cohen'ın Ortadoğu gezisinin hemen öncesinde İsrail Başbakanı Ehud Barak'tan gelen açıklama...

Paylaş
Barak'tan şaşırtan açıklama
ABD Dışişleri Bakanı William Cohen'ın Ortadoğu gezisinin hemen öncesinde İsrail Başbakanı Ehud Barak'tan gelen açıklama, bölgede ABD ve İsrail planlarının yeni bir döneme girdiğinin ipuçlarını verdi. İsrail Başbakanı Ehud Barak, Golan Tepeleri'nin hemen tamamını Suriye'ye vermeye hazır olduklarını söyledi. Barak, bir İsrail televizyonuna verdiği demeçte, "Ülkemiz için, bu vadiye sahip olmaktansa, barış daha önemlidir" ifadelerini kullandı.
Barak'ın Golan Tepeleri'ni karşılıksız olarak Suriye'ye bırakması beklenmezken, Cohen'in bölge ülkelerini kapsayan gezisinin ardından Ortadoğu'da yeni pazarlıkların başlayabileceği ve gündemin hareketleneceği belirtiliyor.
Golan Tepeleri'ni 196'dei şgal eden İsrail'in bölgeyi boşaltması durumunda yeni statünün ne olabileceği de önümüzdeki günlerde netleşmeye başlayacak. Suriye, iki ülke arasında 1996 yılında kesilen görüşmelerin yeniden başlatılmasına koşul olarak, İsrail'in Golan Tepeleri'nden tamamen çekilmeyi taahhüt etmesini istiyor. Daha önceki açıklamalarında Suriye ile görüşmelerin koşulsuz olmasında ısrar eden Barak ise Golan konusunda tavizler vermenin "acı verici" olacağını söylemişti.
Ürdün'e resmi silah satışı
Bu arada, İsrail Savunma Bakanlığı'nın Ürdün'e silah satışına yeşil ışık yaktığı belirtildi. Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail tarihinde ilk kez bir Arap ülkesine silah satılacak. Savunma Bakanlığı'nın yaktığı yeşil ışıktan sonra Ürdün ile görüşmelerin başlayacağını yazan gazete, Ürdün'e mühimmat ve hafif silah satılacağını kaydederken, İsrail Savunma Bakanlığı sözcüsü konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.
İsrail'de bugüne kadar hiçbir kamu kurumuna, resmi olarak herhangi bir Arap ülkesine silah satma yetkisi verilmedi, ancak Arap ülkelerine İsrail silah satışı gizli olarak sürdürüldü. İsrail'in, geçmişte İstihbarat Servisi Mossad kanalıyla Sudan'daki gerillalara, Lübnan'daki Hıristiyanlara ve Iraklı Kürtlere silah ve mühimmat verdiği ortaya çıkmıştı.
ÖNCEKİ HABER

Cohen Ortadoğu turunda

SONRAKİ HABER

IŞİD, nisan ayında 50 Suriye askerini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa