ABD, General Müşerref ile

   işbirliği yapacak

ABD, General Müşerref ile
   işbirliği yapacak
ABD yönetimi, İslamabad Büyükelçiliği aracılığıyla yaptığı açıklamada, Pakistan'daki cuntayı 'yeni yönetim' olarak nitelendirdi ve General Müşerref ile işbirliği yapacağını ilan etti. ABD İslamad Büyükelçisi William Milam, ülkesinin Pakistan'daki yeni yönetimle birlikte çalışacağını söyledi. Başkent İslamabad'da basın mensuplarına dün açıklamalarda bulunan Milam, Pakistan'ın yeni yöneticisi Genelkurmay Başkanı Pervez Müşerref'in vatan sevgisiyle dolu ılımlı bir kişi olduğunu, kendisinin 'köktendinci' olduğunu sanmadığını belirtti.
Zaman tanıyacaklar
Milam, Washington yönetiminin yeni yönetime ekonominin iyileştirilmesi ve ulusal uzlaşmanın sağlanması için zaman tanınması gerektiğini kaydetti. Milam, Müşerref'in halka yaptığı konuşmada açıkladığı programın uygulanmasının da zaman alacağını söyledi. Müşerref, son açıklamasında ABD ile iyi ilişkiler kuracağını dile getirmişti.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin de, "Müşerref'in halkına söylediği gibi, eylemler sözlerden daha önemli" diye konuştu. Washington'daki gözlemciler, ABD yönetiminin, devrik Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in görevine geri dönmesi için askeri yönetime baskı yapmamasına ve sadece sivil, demokratik yönetime dönülmesine yönelik ifadeler kullanmasına dikkat çekiyor.
ABD Dışişleri Bakanı Albright, Amerikan yönetiminin tavrının bu yönde olduğunu kabul etmekle birlikte, "Önemli olanın Şerif'in güvenliğinin garanti altına alınması olduğuna inanıyoruz" dedi.
Sıkıyönetim değilmiş!
Önümüzdeki günlerde oluşturacağı Milli Güvenlik Kurulu'na ülke yönetiminde tek yetkili organ kılacak olan ve kendini bu kurumun başkanı tayin eden Müşerref, "Bu, sıkıyönetim değil, ancak demokrasiye giden diğer bir yol" diye konuştu. Darbeci General, ordunun iktidarda' fazla kalmayacağını' iddia etmesine karşın, Milli Güvenlik Kurumu'nun ne zaman bir seçim düzenleyeceği ve idareyi seçilmiş bir kişiye bırakacağı konusunda hiçbir açıklama yapılmıyor.
'Anayasa askıya alındı'
Müşerref, 12 Ekim'de yapılan askeri darbeden sonra ikinci kez televizyondan halka yaptığı konuşmada, 6 kişiden oluşacak bir Milli Güvenlik Kurulu'nda 3 askeri yetkilinin yanı sıra, hukuk, dış politika ve ulusal konularda uzman 3 sivilin bulunacağını bildirmişti. Bunun yanında küçük bir Danışma Konseyi'nin de oluşturulacağını açıklayan Müşerref, 'anayasanın bin yana atılmadığını, yalnızca askıya alındığını' savundu.
General Pervez Müşerref, "Onurumuzu, şerefimizi, saygımızı yitirdik" diye konuşarak, cuntanın yolsuzlukların kökünü kazıyacağını savundu ve daha önce yapılan bütün anlaşmaları yerine getireceklerini söyledi.
Sınırdan çekilme başladı
Müşerref, halka yaptığı açıklamalarda, "bir iyi niyet jesti" yapmak için Pakistan askerlerinin Hindistan sınırından çekileceğini, Hindistan ile görüşmelerin yeniden başlamasından memnun olacağını belirtmesinin ardından çekilme işlemine dün başlandığı öğrenildi. Pakistan ordu sözcüsü, Reuters'a yaptığı açıklamada, Pakistan'ın Hindistan ile olan uluslararası sınırlarından "tek taraflı olarak asker azaltmaya" başladığını belirtti. Çekilme işleminin ne kadar süreceği hakkında bilgi vermeyen sözcü, geri çekilmenin sadece Hindistan ile olan uluslararası sınırları kapsadığını, Keşmir için oluşturulan kontrol bölgesini içermediğini kaydetti.
Butto'dan iyimser tavır
Pakistan'ın eski başbakanı Benazir Butto da, silahlı kuvvetlerin planını 'iyimserlikle' karşıladı. Londra'da açıklama yapan Butto, darbeci General Pervez Müşerref'in yolsuzlukların kökünü kazıma ve Hindistan ile gerilimi azaltma yönündeki açıklamasının memnuniyet verici olduğunu belirtti, ancak demokrasiye derhal dönülmesini istedi.
www.evrensel.net