Almanya'dan nükleer karşıtlarına destek

Almanya'daki Türkiye kökenli milletvekilleri ve belediye meclisi üyeleri, Türkiye'deki nükleer karşıtı mücadeleye destek vermek amacıyla imza kampanyası başlattı.

Almanya'dan nükleer karşıtlarına destek
Türkiye kökenli, Almanya Federal Parlamentosu milletvekilleri ve belediye meclisi üyeleri, Türkiye'de nükleer enerjiye karşı mücadele veren insanların çabalarını desteklemek üzere bir imza kampanyası başlattı.
Ağırlıklı olarak Yeşiller Partisi bünyesinde başlatılan kampanya ile ilgili açıklamada, Almanya'nın kapatmayı düşündüğü nükleer enerji santrallerini yarı fiyatına Türkiye gibi ülkelere satmaya çalıştığına dikkat çekildi.
Güvenli değil
Dünyayı enerji sıkıntısından kurtaracağı iddia edilen nükleer santrallerin, Amerika ve Ukrayna'daki kazalar sonrası güvenli teknoloji olma özelliğini kaybettiklerinin ifade edildiği açıklamada, çalıştırılmaları için gerekli ek maliyetlerin, santrallerin öngörülen çalışma süreleri dolmadan kapatılmalarını ekonomik açıdan cazip hale getirdiği kaydedildi.
Açıklamada, kapatılması planlanan nükleer santrallerin sökülüp kısa ve uzun vadeli olarak bertaraf edilmesi işleminin, santralin yatırım ve işletme maliyetlerinin 5-10 misline eriştiği belirtilerek, kullanılmış nükleer yakıtların uzun vadeli depolanma tesislerinin maliyetlerini halen tüm dünya ülkelerinin, nasıl karşılayacağını düşündüğüne dikkat çekildi. Almanya'nın ekonomik gücü ve teknik kapasitesi ile bile, bu pislikten ancak 20-25 yılda kurtulabileceği vurgulanan açıklamada, Türkiye gibi ülkelere pazarlanmaya çalışılan nükleer santrallerin, 1970'li yıllarda dünyada satılan ve güvenli çalışmadığı çeşitli nükleer enerji santral kazalarıyla kanıtlanmış teknolojiler olduğu ifade edildi.
Açıklamada, Türkiye'de kamu görevlilerinin ve özellikle Enerji Bakanlığı'nın her fırsatta nükleer santrallerin zorunluluk olduğu yönünde açıklamalar yaptığı hatırlatılarak, "Türkiye'de enerji sektörü yatırımlarını yönlendiren karar vericilere, tüm dünyanın kurtulmaya çalıştığı nükleer santralleri Türkiye'de kurmamalarını ve ülkenin geleceğini karartmamalarını öneriyoruz" denildi.
Açıklamayı imzalayanlar
Açıklamayı, Yeşiller Partisi'nden Federal milletvekilleri Cem Özdemir ve Ekin Deligöz, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Ozan Ceyhun, Berlin Eyalet Parlamentosu Milletvekili Özcan Mutlu, Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Mahmut Erdem, Bielefeld Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Kılıçgedik, Bielefeld-Mitte Meclis Üyesi Fazile Kekik ve İmmigrün Yönetim Kurulu Üyesi Alper Öktem ile Demokratik Sosyalizm Partisi Berlin Eyalet Parlamentosu Milletvekili Gıyasettin Sayan imzaladılar.
www.evrensel.net