Deprem enkazına ithal yıkımcı

Hükümet, Gölcük'te 8 katlı bir apartmanın çelik halatlar ve ilkel teknolojiyle yıkılması sırasında 5 işçinin ölmesi üzerine...

Deprem enkazına ithal yıkımcı
Hükümet, Gölcük'te 8 katlı bir apartmanın çelik halatlar ve ilkel teknolojiyle yıkılması sırasında 5 işçinin ölmesi üzerine deprem bölgesindeki ağır hasarlı binaların yıkımı için yabancı firmalarla anlaşmaya başladı.
ANKA'nın edindiği bilgiye göre, Bayındırlık Bakanlığı'yla anlaşma imzalayan İspanyol Control Demeter firması deprem bölgesinde 800 ağır hasarlı binayı saniyeler içinde özel dinamitlerle yıkacak. Barcelona'da yerleşik olan firmanın binaların çevreye zarar vermeden yıkılması konusunda uzman olduğu, daha önce bir stadyum ve pek çok sivil ya da kamu binasını bilimsel yöntemlerle yıktığı belirtildi. 60 kişilik bir ekiple Türkiye'ye gelecek olan firma Gölcük ve Kocaeli'deki 800 binayı ekim ayı içinde yıkacak. Firma yıkım sırasında olası bir zarara karşı yıkacağı binanın çevresindeki taşınmazları sigorta edecek. Bayındırlık Bakanlığı yetkilileri, 800 binanın yıkımıyla ilgili finansmanın İspanyol kredisiyle karşılanma yollarının arandığını bildirdiler.
Bayındırlık Bakanlığı yetkilileri, özel dinamitlerin binanın özel yerlerine yerleştirilmesi yoluyla yapılan bu tür yıkımların maliyetinin yıkılacak alanın büyüklüğüne göre arttığını bildirdiler. Bakanlık yetkilileri ortalama büyüklükte bir apartmanın benzer biçimde yıkım ücretinin 150-200 milyon liradan başladığını belirttiler.
www.evrensel.net