17 Ekim 1999 01:00

Uranyum incelemesine NATO engeli

NATO, Birleşmiş Milletler'in, Batılı emperyalistler tarafından Irak ve Yugoslavya topraklarında kullanılan (DU) seyreltilmiş uranyum silahı...

Paylaş
Uranyum incelemesine NATO engeli
NATO, Birleşmiş Milletler'in, Batılı emperyalistler tarafından Irak ve Yugoslavya topraklarında kullanılan (DU) seyreltilmiş uranyum silahı hakkında inceleme başlatmasını engelledi. DU'nun kansere yol açtığını reddeden NATO, bu silahın eski Yugoslavya topraklarındaki etkisini araştırmak isteyen BM ekibi ile işbirliğini reddetti.
Bilgiler gizleniyor
BM'nin Balkan Çevre Gücü yöneticisi Pekka Haavisto, NATO'nun bu tavrına tepki gösterdi. Haavisto, "NATO, DU'nun savaş sırasında nerede ve nasıl kullanıldığına ilişkin bilgileri derhal vermeli" diye konuştu. Çevre Gücü'nden bir diğer yetkili ise, "NATO mektuplarımıza hep yanıt verdi, ama beklediğimiz yanıtları hiç vermedi. İstediğimiz bilgilerin güvenlik kapsamına girdiğini söylediler" dedi.
Yugoslavya'ya yönelik hava bombardımanında, ABD kuvvetlerindeki A-10 tipi "tank katili" helikopterlerde DU başlıklı mermiler kullanıldığı kabul edilmişti. Ancak çevre ve insan sağlığına uzun vadede büyük zararı olan bu silahın, özellikle ABD ve İngiliz hava kuvvetleri tarafından, farklı uçak ve helikopterlerde de kullanıldığı sanılıyor.
Körfez'deki sonuçlar
1991 yılındaki Körfez Savaşı'nda da yüzlerce ton DU kullanılmış ve ilerleyen yıllarda, başta Irak olmak üzere birçok Körfez ülkesinde kanser vakalarında büyük artış görülmüştü. Savaşa katılan yüzlerce ABD ve İngiliz askerinde görülen "Körfez Savaşı sendromu"nun da, bu silahın yaydığı radyoaktivite olduğu belirtiliyor.
Bilimciler, Yugoslavya'da da benzer bir durumun ortaya çıkmasından endişe ediyorlar. Bu arada, İngiliz The Independent gazetesi, NATO'nun, DU başlıklı silahların kullanıldığı bölgeleri kesin olarak bildiğini ortaya çıkardı. Gazetenin haberine göre, Kosova'nın Djakoviça, Mitroviça, Priştine ve Orahovaç civarı ile Sırbistan'ın tamamında DU kullanıldı.
NATO komutanlarının, Kosova'daki insani yardım kuruluşlarına, "DU kullanılan bölgelerden uzak durmaları" yönünde uyarıda bulunduğu da dile getirildi. Bu uyarılar, uranyum silahının korkunç etkilerinin NATO tarafından çok iyi bilindiğini ortaya koyuyor.
ÖNCEKİ HABER

BM'den Taliban'a yaptırım

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa