Hak-İş Genel Kurulu kasımda toplanıyor

27-28 Kasım tarihlerinde Ankara'da yapılacak olan Hak-İş Genel Kurulu'nda toplam 394 delege oy kullanarak yeni yönetimi belirleyecekler.

Hak-İş Genel Kurulu kasımda toplanıyor
Genel merkezi Ankara'da bulunan ve bünyesinde 8 işçi sendikası bulunan Hak-İş Konfederasyonu'nun 9. Olağan Genel Kurulu ise 27-28 Kasım tarihlerinde yapılacak. Ankara'da gerçekleştirilecek 9'ncu Olağan Genel Kurul'da, konfederasyon yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile birlikte toplam 394 delegenin kullanacağı oy sonucu, Hak-İş'in yeni yönetimi belirlenecek.
Konfederasyona üye 8 sendikadan Öz Çelik-İş, Hizmet-İş, Öz Gıda-İş, Öz İplik-İş, Öz Ağaç-İş, Öz Tarım-İş ve Kamu-Sen sendikaları genel kurullarını tamamlarken, kongresini gerçekleştiremeyen Öz Sağlık-İş Sendikası, Hak-İş Genel Kurulu'na katılamayacak.
Genel kurulda, diğer sendikalara oranla delege sayıları daha fazla olan Öz Çelik-İş, Öz Gıda-İş, Hizmet-İş ve Öz İplik-İş sendikaları, konfederasyonun yeni yönetiminin saptanmasında söz sahibi olacaklar.
Hak-İş'in 9'ncu olağan genel kuruluna katılacak sendikalar ve delege sayıları şöyle: Yönetim Kurulu (5), Denetim Kurulu (3), Öz Çelik-İş Sendikası (103), Hizmet-İş Sendikası (89), Öz Gıda-İş Sendikası (80), Öz İplik-İş Sendikası (79), Öz Ağaç-İş Sendikası (15), Öz Tarım-İş Sendikası (5) ve Kamu-Sen (15).
Yeni sendikal anlayış
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Hak-İş'in 9'ncu Olağan Genel Kurulu'nun, konfederasyonda yeni bir sendikal anlayışın oluşturulması düşüncesi ile yapılacağını söyledi.
Yeni bir yüzyılda Hak-İş'in daha etkin bir görev üstlenmesi yönünden bu genel kurulun çok önemli olduğunu vurgulayan Uslu, genel kurula katılacak delegelerin önerileri doğrultusunda Hak-İş'in 2000'li yıllarda izleyeceği stratejinin de saptanacağını kaydetti. Sendikaların temel işlevinin, salt ücret sendikacılığı olmadığını anlatan Uslu, sendikaların temel görevleri arasında, çağı yakından izlemek ve teknolojiye ayak uydurmak olduğunu bildirdi.
Sendikaların sadece sorunları ortaya koyan değil, çözüm üreten kuruluşlar olması gerektiğine dikkati çeken Salim Uslu, böyle bir anlayış doğrultusunda sendikal hareketin ivme ve saygınlık kazanacağını, konfederasyon olarak da bu ilkeyi baz aldıklarını sözlerine ekledi.
www.evrensel.net