10 Ekim 1999 21:00

Pamuk üreticisi çaresiz

Türkiye'de en fazla pamuk üretiminin yapıldığı yörelerden biri olan Çukurova, Ege ve Antalya'da, tüccar fiyatları yüksek bularak pamuk almadı.

Paylaş
Pamuk üreticisi çaresiz
Türkiye'de en fazla pamuk üretiminin yapıldığı yörelerden biri olan Çukurova, Ege ve Antalya'da, tüccarın fiyatları yüksek bularak pamuk almaması nedeniyle, kütlü (çekirdekli) pamuk piyasası Tariş, Çukobirlik ve Antbirlik'e kaldı. Ancak birliklerin verdiği fiyatlar da üreticinin maliyetini dahi kurtarmaktan uzak.
Çukurova, Ege ve Antalya yöresinde kütlü pamuğu 210-230 bin lira arasında alan birliklere karşılık, bu yörelerdeki tüccarlar da 160 bin lira ile 170 bin lira arasındaki fiyatlardan pamuk almaya çalışıyorlar.
Antalya ve Ege yöresindeki tüccar, kütlü pamuk alımlarında İzmir Pamuk Borsası'ndaki çırçırlanmış pamuk (mahlıç) fiyatlarına göre hareket ediyor. Geçtiğimiz haftalarda İzmir Borsası'nda bir kilo mahlıç pamuğun 480 bin liradan işlem görmesi üzerine 160 bin liradan kütlü pamuk alan yöre tüccarı, borsada pamuk fiyatlarının 500 bin liraya çıkmasının ardından alım fiyatını 10 bin lira yükselterek 170 bin liraya çıkardı.
Anadolu Ajansı muhabirinin görüştüğü çırçırcı pamuk tüccarı Ahmet Şimşek, bu kampanya döneminde Antalya ve Ege yöresindeki pamuk tüccarının bu fiyatlarla piyasaya girmesinin mümkün olmadığını belirterek, hiçbir üreticinin 230 bin lira fiyat dururken, 170 bin liraya ürününü vermeyeceğini söyledi.
Çırçır fabrikaları çalışmıyor
Antalya ve Ege yöresindeki çırçırcı pamuk tüccarının piyasaya girememesinin bu yörelerdeki özel çırçır fabrikalarının çalışmalarını olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Şimşek, şunları söyledi:
"Çırçırcı pamuk alamadığı için fabrikası boş duruyor. Antalya ve yöresindeki 10 dolayında özel çırçır fabrikasından biri bile çalışmıyor. Halbuki geçmiş dönemlerde bu fabrikalar pamukla dolar taşar ve onlarca işçi çalıştırırdı. Bugün Antbirlik adına çırçırlama yapan fabrika bile kalmadı. Aynı durumun Ege ve Çukurova yöresinde de yaşandığını sanıyorum."
Antalya yöresindeki pamukların yüzde 90'ına yakınını satın alan Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Antbirlik) eylül ayında başlattığı kampanya döneminden bugüne kadar yaklaşık 20 bin ton kütlü pamuk alımı gerçekleştirdi.
Sezon başında Antbirlik'le birlikte piyasaya girmeye çalışan yöre tüccarının alım miktarının ise 2 ton dolayında olduğu bildirildi. Antalya yöresinde geçtiğimiz yıllarda birliğin alımların 15-20 bin ton dolayında olduğu zamanlarda tüccarın alımları da 2-3 bin tona ulaşıyordu. Yörede sezon sonunda Antbirlik'in alımları 50-60 bin tona çıkarken, tüccarın alımları da 10 bin tonun üzerinde gerçekleşiyordu.
Kuyruklar günlerce sürüyor
Bu arada, üretim merkezlerinde pamuk satış kuyrukları oluştu. Birliklere ait alım merkezleri önünde oluşan pamuk satış kuyruklarının uzunluğu, yer yer 10 kilometreye kadar ulaştı. Antalya'nın Serik ilçesindeki pamuk satış kuyruğunda bekleşen üreticiler, ürünlerini satabilmek için 10 gün kuyrukta beklediklerini, ancak 10 gün sonunda kendilerine sıra geldiğini söylüyorlar.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bankalar hiç vergi vermek istemiyor

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa