Trafalgar Meydanı'nda

   özelleştirme karşıtı eylem

Trafalgar Meydanı'nda
    özelleştirme karşıtı eylem
Arif Bektaş
Paddington kazasının ardından demiryolu işçilerinin özelleştirmeye karşı duyduğu tepki sokağa taştı. Önceki gün Trafalgar Meydanı'nda toplanan işçiler, patronların, daha fazla kâr uğruna insanların yaşamını hiçe saydığını vurguladı.
Londra Grev Destek Komitesi tarafından düzenlenen gösteriye çok sayıda kitle örgütü ve sendika da destek verdi. 4 saat boyunca süren gösteriye, DAY-MER de kalabalık bir grupla katıldı. Hafta sonu olması nedeniyle oldukça kalabalık olan meydandaki binlerce insan, özelleştirme karşıtı gösteriyi ilgiyle izledi.
Gösteride bir konuşma yapan eski Demiryolu İşçileri Sendikası (RMT) Harlesden Şubesi Temsilcisi Steve Hedley, trenlerde yeterli güvenlik önlemleri alınmadığını belirtti. Hedley, "Daha önce de kazalar olmuştu ve yine aynı şeyler konuşulmuştu. Şimdi de aynı şeyleri söylüyorlar. Ama özelleştirmeden vazgeçmiyorlar. Bunların gözünü para bürümüş. Birlik olup, daha fazla insanımız ölmeden özelleştirmeyi engelleyelim" dedi. Grev Destek Komitesi, yarın da Euston İstasyonu önünde bir eylem düzenleyecek. Sabah saat 8.00'de başlayacak olan eylemde işten atmalar da protesto edilecek.
Ulusal grev geliyor
Öte yandan, kaza, Railtrack şirketinin, demiryolu kontrolörlerinin bir bölümünü işten atmak ve kontrol işlemlerinin sıklığını azaltmak yönünde aldığı kararı da tehlikeye soktu. RMT Sendikası, kazanın gündemden düşmesinden sonra bu tehlikeli adımın atılmasını engellemek için greve çıkmayı planlıyor. Sendika, ülke çapında 24 saatlik bir uyarı grevine gitmek için üyelerine danışmaya başladı. 16 bin üyenin yapacağı grev oylamasının sonucu, perşembe günü belli olacak.
15 bin makinistin örgütlü olduğu ASLEF Sendikası da, 30 tren şirketinin ATP adlı güvenlik sistemini uygulamaması halinde greve çıkılacağını açıkladı. Söz konusu sistem, "çok pahalı" olduğu gerekçesiyle bugüne kadar uygulanmamıştı. Her iki sendikanın liderlerinin, grev koordinasyonu için Londra'da bir araya gelmesi bekleniyor.
www.evrensel.net