15 Ağustos 2011 03:57

Tolga’nın kaybedildiği yerdeydiler

2004 yılında tatile gittiği İğneada’da jandarma tarafından gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamayan İstanbul Teknik Üniversitesi Tolga Baykal Ceylan için önceki gün kaybolduğu yerde bir basın açıklaması düzenlendi.İnsan Hakları Derneği (İHD) Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon tarafından düzenlenen

Tolga’nın kaybedildiği yerdeydiler

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon tarafından düzenlenen açıklamaya çok sayıda demokratik kitle örgütünün yanı sıra BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve sanatçı Nur Sürer de katıldı.

İstanbul Taksim Atatürk Kültür Merkezi önünden hareket eden araç öğlen saatlerinde İğneada’ya vardı. Tolga Baykal Ceylan’ın en son görüldüğü yer olan Işık marketin önünde toplanan kalabalık burada kısa bir açıklama yaptıktan sonra sahil kenarına yürüyüşe geçti. Burada gerçekleştirilen basın açıklamasını ise Tolga Baykal Ceylan’ın annesi Kadriye Ceylan okudu. Anne Ceylan, İğneada halkına oğlunun kaybedilişinin örtbas edilmesine izin vermemelerini, kaybedenlere de oğlunun yaşam hakkına saygı duymadıklarını bari mezar saygı duymalarını söyleyerek, oğlunu istediğini dile getirdi.

Devletin seslerini duymadığı gibi, birde evlatlarının kaybını örtbas ve inkar ettiklerini belirten Kadriye Ceylan, “Birde evladını arayan anaları suçladılar. Bizi vatan haini ilan ettiler” dedi.

‘KOMİSYON DERİN ÇALIŞTI’

Ceylan, yoğun uğraşlar sonucu Başbakan’ın bir yıl önce kendileriyle görüşmeyi kabul ettiğini bu görüşme sonucunda bir araştırma komisyonu kurulduğunu aktardı. Komisyonun ilk olarak oğlu Tolga Baykal Ceylan’ı ve Cemil Kırbayır’ı soruşturmaya başladığını belirten Ceylan, “Bu komisyon 3 ay gibi kısa bir zamanda, yemedi, içmedi, uyumadı durmadan soruşturdu. Hatta buraya bile geldi, oğlumun gözaltı kayıtlarına bakmak için, baktı ki oğlum karakola hiç gitmemiş, oğlumu kaybedenlere de sordu. Onlar da ‘Biz bir şey yapmadık’ dediler ve bunun üzerine oğlumun Bulgaristan’a, Amerika’ya gittiği şeklinde yalanlar söylediler” şeklinde konuştu.

İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon’u adına kısa bir açıklama yapan Leman Yurtsever ise, bu coğrafyayı kayıplar ve toplu mezarlara cehennemine çevirenlerin, Tolga’nın ve tüm kayıpların akıbetini açıklamamakta ayak diretenlerin takipçisi olacaklarını söyledi.

Basın açıklamasının ardından şişelerin içine konulan mektuplar ve karanfiller denize bırakıldı.
(İğneada/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Alikahyalılar ÇED öncesi bir kez daha uyardı

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD'de FETÖ tutuklamaları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa