Fotoğraf: Evrensel

Üç kişilik fakülte!

YÖK'lü yükseköğrenim düzeninin faturası her üniversitede zaman zaman 'komedi' haline gelen durumlar yaratıyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bünyesinde 4 yıl önce kurulan Ziraat Fakültesi üniversitede yaratılan 'yılan hikayeleri'nden biri.

Üç kişilik fakülte!
Rahmi Emeç
1995 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) bünyesinde kurulan Ziraat Fakültesi, akademik ve idari kadro verilmemesi nedeniyle eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetine başlayamıyor.
Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Nejat Akgün, "Üniversitemiz bünyesinde bundan dört yıl önce Bakanlar Kurulu kararı ile, Kanun Hükmündeki Kararname'ye dayanarak kurulan Ziraat Fakültesi'nin, eğitim ve öğretim kadrosunun tahsisi konusu TBMM'de iki yıldan beri bekletilmektedir" dedi.
Prof. Akgün, kadro tahsisi yapılması halinde fakültenin öğretime başlayacağını belirterek, bunun dışında ayrıca Osmangazi Üniversitesi olarak, üniversiteye bağlı çeşitli fakültelerde şu anda 400 kadar öğretim üyesine ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Prof. Akgün, Eskişehir milletvekillerinin de konuyla ilgilenmesini istedi.
Ziraat Fakültesi'nin ilk dekanı olan Prof. Kuşhan'ın, geçtiğimiz yıl aralık ayında yaş haddinden emekli olmasından sonra, sadece levhası bulunan fakülte, sekreter Semra Ünan'a kaldı. Fakültede ayrıca memur Nihal Kaya ve bekçi Yadigar Bilim görev yapıyor. Fakülteye atanan Doç. Engin Kınacı da, henüz göreve başlamadı.
Osmangazi Üniversitesi Meşelik Kampüsü'nde Ziraat Fakültesi yerleşim alanı belirlendi. Buna ilaveten 1996 yılında rektörlüğün, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı nezdindeki girişimleri sayesinde, yaklaşık 70 yıldan beri Eskişehir il merkezinde, anılan bakanlığa bağlı Geçit Kuşağı Tarım Araştırma Enstitüsü kullanımında bulunan kampüs idari binaları, konferans salonu, atölyeleri, ambarları, seraları, lojmanları ve benzeri toplam 28 adet kısmen kullanılabilir bina ve toplam 481 bin 836 metrekarelik sulanabilir arazileri ile birlikte Ziraat Fakültesi'ne tahsisi sağlandı. Ayrıca Sarıcakaya ilçesi, Mayıslar Köyü'nde; Tarım İl Müdürlüğü kullanımında bulunan toplam 278 bin 440 metrekarelik son derece değerli tarım arazisi de Zıraat Fakültesi kullanımına tahsis edildi. 1997 yılında fakülteye, Rektörlük bünyesinden üç adet traktör ve bunlara ait tüm ekipmanlar satın alınarak makine parkının çekirdeği oluşturuldu.
Hangi bölümlerde eğitim verecek?
Ziraat Fakültesi, eğer faaliyete geçebilirse tarımsal eğitim, ürün işleme ve pazarlama ve destek bölümlerinde öğrenim yapacak.
www.evrensel.net