ABD'nin yeni müdahale gerekçesi: Din

"İnsan hakları" maskesiyle birçok ülkeye askeri müdahaleler gerçekleştiren ABD yönetimi, bu kez de "dini özgürlükleri ihlal eden ülkeler" ile ilgili bir liste yayınladı.

ABD'nin yeni müdahale gerekçesi: Din
"İnsan hakları" kavramını emperyalist politikalarına maske yapan ve birçok ülkeye askeri müdahaleler gerçekleştiren ABD yönetimi, bu kez de "dini özgürlükleri ihlal eden ülkeler" ile ilgili bir liste yayınladı. Daha önce "terörist" ilan edilen ülkelerin, bu listede de yer alması dikkat çekti. Liste, ABD'nin dış politikası konusunda da ipuçları veriyor.
"Dini özgürlükleri ihlal eden ülkeler" listesine; Çin, İran, Irak, Sudan, Birmanya, Sırbistan ve Afganistan'daki Taliban yönetimi alındı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü James Rubin, düzenlediği basın toplantısında, ülke olarak tanınmamasına karşın Afganistan'daki Taliban yönetimi ve Sırbistan'ın da listede bulunduğunu belirterek, söz konusu ülke ve gruplara yeni yaptırımlar uygulamayı düşündüklerini söyledi.
Yeni yaptırım gerekçesi
ABD'nin yayınladığı liste, dünyanın 194 ülkesindeki dini özgürlükleri ele alan rapordaki bilgilere dayanılarak yapıldı. Bu ülke ve gruplardan 6'sı ile ABD'nin zaten resmi ilişkisi olmadığının hatırlatılması üzerine Rubin, bu ülkelere yaptırımların süreceğini, ancak dini baskı unsurunun da yeni bir konu olarak yaptırım gerekçesi şeklinde yer alacağını belirtti. Rubin, Çin'e de yaptırım uygulanabileceğini ima ederek, bu konuda atılacak adımın Dışişleri Bakanı Madeleine Albright tarafından hazırlanacağını kaydetti. ABD'nin yaptırımları arasında, söz konusu ülkeler ile diplomatik ve ekonomik ilişkilerin bütünüyle kesilmesi yer alıyor.
www.evrensel.net