07 Ekim 1999 01:00

Japonya'nın Cahit Aral'ı!

Japonya Başbakanı Çernobil kazasının ardından Cahit Aral'ın yaptığı gibi nükleer kazanın gerçekleştiği Tokaimura'ya giderek bölgede yetişen ürünleri yiyip içti.

Paylaş
Japonya'nın Cahit Aral'ı!
Japonya Başbakanı Keizo Obuchi, büyük bir nükleer felaketin eşiğinden dönen Tokaimura'daki nükleer tesisi ziyaret etti. Obuchi, dünkü ziyareti sırasında, kazanın "zararsız" olduğunu göstermek için bölge ürünlerinden oluşan bir öğle yemeği yedi.
Tokyo'dan helikopterle 120 kilometre uzaklıktaki kaza yerine gelen Obuchi, burada çok sayıda yerel yetkiliyle görüştü.
Başbakan Obuchi, daha sonra Tokaimura bölgesinde üretilmiş su, süt, domates, patates, pirinç, balık ve kavundan oluşan öğle yemeğini yerken, kentin Belediye Başkanı, "Bölgemizin tüm gıdaları güvenlidir" dedi.
1986 yılında meydana gelen Çernobil kazasının ardından, Türkiye'de Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, çayda radyasyon olmadığını göstermek için çay içmişti. Bu olayın ardından Karadeniz'de yaşanan sakat doğumlar ve tonlarca çayın imha edildiğinin ortaya çıkması hakkında ise devletin hiçbir açıklaması olmadı.
Tesise polis baskını
Bu arada, Japon polisi, perşembe günü kurallara uygun olmayan yöntemlerle üretim yapması sonucu meydana gelen kazada 49 kişinin radyasyona maruz kaldığı Tokaimura nükleer tesisine baskın düzenledi.
100 kadar polis başkent Tokyo'ya 120 kilometre uzaklıktaki nükleer tesisin idare binalarını basarken, çok sayıda polis de, tesisi işleten JCO Co. şirketinin Tokyo'daki merkez binasında operasyon yaptı. Resmi kaynaklar, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın "kazanın ciddiyetini gözönünde bulundurarak", JCO Co. şirketinin çalışma ruhsatını iptal etmeye karar verdiğini belirttiler. Japonya'nın şimdiye dek gördüğü en büyük nükleer kazaya sahne olan Tokaimura nükleer tesisini işleten JCO Co., son 4 yıl içinde kurallara uygun olmayan bir biçimde üretim yaptıklarını itiraf etmişti.
Dördüncü derece olduğu bildirilen nükleer kazada tesislerde çalışan personelden birçok kişi radyasyona maruz kalmış, nükleer tesisin çevresi de boşaltılmıştı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Türk-İş ve Hak-İş genel kurullarına doğru

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Batı'da bizi kim besleyecek, bunun kavgası var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa