07 Ekim 1999 01:00

Altın Portakal ödülleri sahiplerini buldu

36. Antalya Altın Portakal Film Festivali sona erdi. Tartışmalı ödül gecesinde "Salkım Hanımın Taneleri" 5, "Üçüncü Sayfa" 4 ve "Mayıs Sıkıntısı" 3 ödül aldı.

Paylaş
Altın Portakal ödülleri sahiplerini buldu
36. Antalya Altın Portakal Film Festivali önceki gece Aspendos Antik Tiyatrou'nda gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi. Tartışmalarla geçen ödül gecesinin yıldız filmleri ise Nuri Bilge Ceylan'ın "Mayıs Sıkıntısı", Tomris Giritlioğlu'nun "Salkım Hanımın Taneleri" ve Zeki Demirkubuz'un "Üçüncü Sayfa" isimli filmleri oldu. Gecede "Sınır" isimli filmin yapımcısı ve başrol oyuncusu Gani Şavata ödül vermedikleri için jüri üyelerinin üzerine yürürken, bazı seyircilerde aynı nedenden ötürü jüriyi protesto ettiler.
36. Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Film Ödülü'nü "Salkım Hanımın Taneleri" kazandı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye'de azınlıkların varlıklarına el koymak için çıkartılan vergi yasasının ardından gelişen olayları, meşhur Aşale Kampı, asalak Türkiye sermayesinin oluşumu gibi temel eksenlerde aktaran film, geniş oyuncu katrosuyla da dikkatleri üzerine çekmişti. Film aynı zamanda En İyi Erkek Oyuncu (Uğur Polat), En İyi Müzik (Tamer Çıray), En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni (Mustafa Ziya Ülkenciler, Harem Suare'deki göreviyle birlikte).
Küçük bir kasabada yaşayan sıradan insanların hayatına kamerasını uzatan ve kendi anne babasını da filminde oynamaya ikna eden Nuri Bilge Ceylan, "Mayıs Sıkıntısı" isimli filmiyle En İyi Yönetmen seçildi.
Filmin oyuncuları aynı zamanda Jüri Özel Ödülü'ne de layık görüldü. "Mayıs Sıkıntısı"nın aldığı diğer ödüller şöyle: En İyi Loboratuvar, En İyi İkinci Fim ödülleri.
İki yıl önce düzenlenen festivalde "Masumiyet" isimli filmiyle ödüller kazanan Zeki Demirkubuz'un "Üçüncü Sayfa" isimli filmi de ödüller kazandı. Demirkubuz'un filmi En İyi Üçüncü Film olurken, Demirkubuz En İyi Senoryo Ödülü'nü de kazandı. Filmin baş kadın oyuncusu Başak Köklükaya En İyi Kadın Oyuncu, Görüntü Yönetmeni Ali Utku da En İyi Görüntü Yönetmeni seçildi.
Altın Portakal'da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ise, "Harem Suare"deki rolüyle Serra Yılmaz ve Lola&Bilidikid filmindeki rolüyle İnge Keller kazandı.

Altın Portakal Ödülleri
En İyi Film
En İyi İkinci Film
En İyi Üçüncü Film
En İyi Yönetmen

En İyi Erkek Oyuncu

En İyi Kadın Oyuncu

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

En İyi Müzik

En İyi Senaryo

En İyi Sanat Yönetmeni


En İyi Kurgu

En İyi Laboratuvar
En İyi Görüntü Yönetmeni
Salkım Hanımın Taneleri
Mayıs Sıkıntısı
Üçüncü Sayfa
Nuri Bilge Ceylan (Mayıs Sıkıntısı)
Uğur Polat (Salkım Hanımın Taneleri)
Başak Köklükaya (Üçüncü Sayfa)
Ercan Yazgan (Duruşma)

Serra Yılmaz (Harem Suare), İnge Keller (Lola&Bilidikid)
Tamer Çıray (Salkım Hanım'ın Taneleri)
Zeki Demirkubuz (Üçüncü Sayfa)
Mustafa Ziya Ülkenciler (Harem Suare, Salkım Hanımın Taneleri)
Mevlüt Koçak (Salkım Hanımın Taneleri)
Mayıs Sıkıntısı
Ali Utku (Üçüncü Sayfa)
ÖNCEKİ HABER

'Tutukluları olumsuz gelişmeler bekliyor'

SONRAKİ HABER

Esenyurtlu kadınlar talepleriyle 1 Mayıs’ta alanda olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa