Fotoğraf: Evrensel

Enkazdan çıkanlar kışa teslim

17 Ağustos depreminin büyük zarar verdiği Sakarya'da, aradan geçen onca zamana rağmen sıkıntılar azalmıyor. Depremzedelere yardım etmek için gönüllü olarak çalışanlar, devletin kış öncesinde hâlâ hiçbir yardım önerisi yapmadığını belirtiyorlar. Enkazdan kurtulabilen Sakaryalılar korunmasız bir şekilde kışa teslim ediliyor.

Enkazdan çıkanlar kışa teslim
Eylem Aksu
Sakarya'da depremin ardından enkazlardan çıkarılabilenler kışa teslim ediliyor. Yaklaşan kış öncesinde depremzedeler için hiçbir düzenleme yapılmıyor. Sakarya Park Çadırkent Komitesi Başkanı Kızbes Aydın, daha önce çadırlarının dağınık olarak yerleştirildiğini belirterek, "Burasının çadırkent statüsüne kavuşturulması için çalışmalar yaptık. Evleri enkaz altında kalan insanlar daha iyi bir yaşam için sürekli çalıştılar" dedi. Daha önceden dağıtılan yardımların kamyonlardan insanların üzerlerine atıldığını hatırlatan Aydın, kamyonların önünde oluşan izdihamı engellemek için yardımları ihtiyaçlara göre ayırarak çadırlara ulaştırdıklarını söyledi. Aydın; tuvalet, banyo gibi ihtiyaçların karşılanması için kriz masasına binlerce defa müracaat ettiklerine dikkat çekerek, komite olarak gönüllü yardım kuruluşlarıyla sürekli ilişki halinde olduklarını ifade etti.
Devletin çözümü yok
Çadırkent komitesi üyesi 39 yaşındaki Tacettin Ak ise, evinin enkaz haline geldiğini ve 30 saat enkaz altında kaldığını vurgulayarak, "Ağabeyimi ve yeğenlerimi depremde kaybettim. Ancak yaşam mücadelesi devam ediyor. İnsan yemek, uyku, banyo gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak zorunda. Çadırkentte daha önce depremzedeler dağınık olarak çadırlarını kurmuşlardı. Ancak daha sonra Emeğin Partisi'nin Harmanlı'da kurduğu çadırkentte arkadaşlarla tanıştık ve birlikte buranın yaşanabilir hale gelmesi için neler yapılabilir diyerek çalışmalara başladık" diyor.
Çadırkentte kalan depremzedelerle bir komite oluşturduklarını söyleyen Ak, kendi sorunlarına sahip çıkmayı öğrendiklerini belirtiyor. Ak, devletin depremzedelere yardım etmekte ne kadar geç ve ağır davrandığını gördüklerini ifade ederek, oy verdikleri milletvekillerinin geçmiş olsuna dahi gelmediğini vurguluyor. Ak, "Kış mevsimi yaklaşıyor. Enkazdan çıkardıklarımızı şimdi kışa teslim ediyoruz. Ancak devletin hâlâ bu konuda getirdiği bir çözüm yok. Emeğin Partisi'nin çadırkentte kalan gönüllü görevlileri var. Hepsi de depremzedelere yardım aktarmak için ellerinden geleni yapıyor" dedi.
Gönüllü görevlilerden Sakarya Üniversitesi Öğrencisi Habib Cebeci de, depremde evinin yıkılmadığını, ancak insanlara yardımcı olabileceğini düşündüğünü söyleyerek, Serdivan Mahallesi'nde Emeğin Partisi'nin kurduğu çadırkenttekilerle diyaloğa geçtiğini belirtti. Cebeci, "Burada insanlara yardım etmenin yanında birlikte hareket edince neler yapılır onu gördük. Devletin şu anda bu çadırkentte yaptığı tek yardım yemek dağıtmak. Fakat yemekler de bazen bozuk çıkıyor" diye konuştu.
www.evrensel.net