06 Ekim 1999 01:00

Şişli işçileri birlikteliklerini koruyacak

Şişli Belediyesi işçileri, sendika değiştirme sürecinde yakaladıkları birlikteliği devam ettirme kararlılığı içinde olduklarını söylediler. İşçiler, Genel-İş'ten umduklarını bulamadıklarını belirttiler.

Paylaş
Şişli işçileri birlikteliklerini koruyacak
Gökhan Biçici
Şişli Belediyesi işçileri, Belediye-İş Sendikası'ndan Genel-İş Sendikası'na geçiş çalışmaları sürecinde yakaladıkları birlikteliği korumakta kararlı. Yaşananların kendilerini yıldırmaması gerektiğini ifade eden işçiler, sendika değiştirme konusundaki çabaların boşa çıkartılmasına rağmen, halen üyesi bulundukları Belediye-İş Sendikası bünyesindeki mücadelelerinin devam edeceğini vurguluyor. Öncelikle "Bu olanları pazartesi günü işçilere nasıl açıklarız" diyerek ağladıkları dahi görülen komite üyesi işçiler, işçilerin toplantılarda gösterdiği mücadeleci tavrın kendilerini cesaretlendirdiğini dile getirdiler.
Genel-İş'e tepki
Öte yandan süreçte çok yoğun emek sarf etmiş olanlar başta olmak üzere, işçilerin Genel-İş Genel Merkez'ine duydukları tepki de dinmiş değil. Hatırlanacağı gibi, bir aylık bir süre boyunca Genel-İş'e geçme çalışması yapan işçiler, hiç kimsenin beklemediği bir şekilde 583 işçiyi Genel-İş'e üye yapmayı başarmışlardı. Üyelikleri notere teslim ederek bu sayıda yevmiye açtırdıklarını aktaran işçiler, bütün ısrarlarına rağmen Ankara'da bulunan genel merkezin para çıkartmadığını iddia ediyorlar. Cuma günü saat 17.00'ye kadar devlete harç olarak yatırılması zorunlu olan 2 milyar kadarlık bir paranın dahi gönderilmediğini söyleyen işçiler, kendilerinin en az bir haftadan beri merkezi bu konuda uyardıklarını öne sürüyor. Kendilerine sürekli "Siz merak etmeyin para mara sorun olmaz" diyerek yanıt veren yöneticilerin, son ana kadar telefonlaşmalarına rağmen hem işçileri, hem noteri oyaladığını ileri süren işçiler, bizzat noter görevlilerinin işçilerin cep telefonundan Şükrü Ercan'ı arayarak uyardığı, ancak bir türlü sonuç alamadıkları konusunda ısrarlı.
'Hakim olamayacağın yeri örgütleme'
Genel-İş Genel Merkezi'nin bu tavrını "hakim olamayacağın yeri örgütleme" düşüncesine bağlayan işçiler aynı şeyin 1995 yılında da başlarına geldiğini ifade ettiler.
İşçiler tarafından suçlanan Genel Merkez yöneticileri ise tam aksini söylüyor. Genel-İş Genel Mali Daire Sekreteri Şükrü Ercan, konu hakkında sorularımızı yanıtlayarak, sorumluluğun noterde olduğunu savundu. Ercan, "Ya Belediye-İş Sendikası noterdeki vatandaşı parayla bağladı ya da tehdit etti. Bunun başka türlü ifadesi mümkün değil "dedi.
Başından beri Şişli örgütlenmesinin içinde olan Genel-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Aşur Kurgen de kendisinin hedefe konmasına karşı çıkarak, elinden geleni yaptığını belirtti. "Biz işçilere 550-600 rakamına ulaşamazsak başvuru yapmayacağız demiştik. Ancak işçilerin özverisi ve baskısı karşısında, emeğe duyduğumuz saygıdan dolayı 1 fazla bile olsak bile başvuru yapacağımızı toplantıda açıkladık" diyen Kurgen, buna rağmen noterin parayı alamadığı gerekçesiyle işlemlere ısrarla başlamadığını söyledi.
Resmi işlem yapılmadı
Tüm bunlar üzerine iddiaları sorduğumuz Beyoğlu 8. Noteri'nde görevli Başkatip Günay Akdere ise kendilerine cuma günü sendikalarla ilgili hiçbir işlem yapılmadığını söyledi.
Akdere, resmi bir devlet kurumu olduklarını da hatırlatarak, yapılan işlemler hakkında ayrıntılı bilgi vermelerinin mümkün olmadığını, bu konudaki talebin ancak bağlı oldukları Şişli Cumhuriyet Savcılığı üzerinden yapılabileceğini söyledi. Güray'ın Belediye-İş Sendikası'nın aldırdığı bir mahkeme kararından bahsetmesi, zaman zaman görüldüğü gibi, cuma günü başlayacak olan muhtemel bir yevmiye işleminin o gün kapatılmadan ertesi günlere esnetilmesinin daha baştan Belediye-İş'in hukuki girişimleriyle engellendiği yönündeki duyumları haklı çıkarttı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tekstil patronlarının deprem fırsatçılığı

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa