06 Ekim 1999 01:00

Tekstil patronlarının deprem fırsatçılığı

Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası, eylül ayında işçi ücretlerine yapılması gereken yüzde 25.4'lük zammı ocak ayına ertelemeye çalışıyor.

Paylaş
Tekstil patronlarının deprem fırsatçılığı
Şahin Bayar
Deprem karmaşası içinde emekçilere yönelik saldırıları yasalaştıran hükümetten cesaret alan işverenler, şimdi de toplusözleşme ile kazanılmış haklara göz dikti. Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası, tekstil işkolunda örgütlü TEKSİF, DİSKTekstil ve Öz İplik-İş sendikalarına bir yazı göndererek, eylül ayında yapılması gereken yüzde 25.4'lük zammı ertelemeyi düşündüğünü bildirdi.
İşverenler sendikası, işçi sendikalarına gönderdiği yazıda, 17. Dönem Toplu İş Sözleşmesi'nin 35. maddesinin C bendinde yer alan "1-9-1999 tarihinden itibaren işçi ücretlerine DİE'nin tüketici fiyatları genel endeksi artış oranı kadar zam yapılması gerekmektedir" hükmünü yerine getiremeyeceğini belirterek, bu konuda görüşmek istediğini kaydediyor.
Deprem işçiyi etkilemedi mi?
Gelişmelerle ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan TEKSİF Genel Başkanı Zeki Polat, işverenlerin deprem ve krizi kendi lehlerine kullanmaya çalıştığına dikkat çekerek, "Zammı vermek istemiyorlar. Ayın 10'una kadar bekleyeceğiz. Eğer zammı vermezlerse, vermeyen fabrikayı işgal edeceğiz. Deprem bizi etkiledi diyorlar, deprem onları etkiledi de işçileri etkilemedi mi? Deprem ve krizi bahane ediyorlar, verecekleri zammı ocak ayına erteleyip 8 aya yaymak istiyorlar" dedi.
Tekstil İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin'in geleceğe yatırım yaptığına dikkat çeken DİSKTekstil Başkanı Süleyman Çelebi, işverenlerin deprem fırsatçılığı yaptığını belirtti. Uygulamanın daha çok TEKSİF'in örgütlü olduğu işyerlerinde geçerli olduğunu kaydeden Çelebi, "Ama biz bunu kendimize yapılmış bir saldırı olarak görürüz. Tekstil işçisinin sorunu bizim sorunumuzdur. İşverenler borçlanmak istediklerini söylüyorlar. Bunu yaparak mart ayında yapılacak olan zamların önüne geçmek istiyorlar" diye konuştu.
'Bu keyfiliğe izin vermeyeceğiz'
İşverenlerin deprem ve sektörün içinde bulunduğu kriz dolayısıyla eylül ayında yapılması gereken artışı ocak ayına kadar ertelemek istediklerini kendilerine duyurduklarını söyleyen Öz İplik-İş Genel Başkanı Yusuf Engin de, böyle keyfiliğe izin vermeyeceklerini dile getirdi. Engin, bir yandan hukuki prosedürü uygulayacaklarını, bir yandan da demokratik tepkilerini göstereceklerini kaydederek, "Deprem Türkiye'nin bir bölgesinde oldu. Ama Türkiye'nin yedi bölgesi var. Kaldı ki tekstil fabrikalarının büyük bir bölümü deprem bölgesinin dışında. Bu yönde henüz bir uygulama görmedik. Ekim'in 10'una kadar bekleyeceğiz. Ona göre tavrımızı belirleyeceğiz" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Kıbrıs için ara formül bulundu

SONRAKİ HABER

Hakkari'de kurtların saldırısı sonucu 83 keçi ve koyun öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa