06 Ekim 1999 01:00

'Zehirden AKSA ve yetkililer sorumlu'

Kimya Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Zuhal Yazıcı, AKSA'da konulması zorunlu olan sağlık koruma bandının olmadığını hatırlattı.

Paylaş
'Zehirden AKSA ve yetkililer sorumlu'
Kimya Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Zuhal Yazıcı, AKSA Akrilik Sanayi AŞ'de, üretimde kullanılan ve karaciğer kanserine neden olan akrilonitrilin depolandığı tankların depremde zarar görmesi nedeniyle 6500 ton akrilonitrilin toprağa, suya ve havaya karıştığını belirterek, AKSA'da konulması zorunlu olan sağlık koruma bandının olmadığını hatırlattı. Akrilonitrilin zararlarının zaman içerisinde ortaya çıktığını söyleyen Yazıcı, insanların zehirlenmesinden AKSA'nın ve bölgeyi yerleşime açan merkezi ve yerel yöneticilerin sorumlu olduğuna dikkat çekti.
Zehir suya karıştı
Yazıcı, dün düzenlediği basın toplantısında, akrilonitrilin, kuvvetli asit baz ve oksitleyici maddelerle birlikte depolandığı veya karşılaştığı zaman sağlık için zararlı bileşenler meydana getirdiğini söyleyerek, kimyasal madde üreten ve kullanan sanayilerin gerekli önlemleri almadığı takdirde kendi çalışanları ve insanlar için tehlike oluşturduğunu ifade etti.
Yazıcı, Gayri Sıhhi Müesseseler Yönetmeliği'ne göre, birinci sınıf gayri sıhhi müesseselerin yerleşim alanlarından uzakta kurulması gerektiğini dile getirerek, birinci ve ikinci sınıf gayri sıhhi müesseselerin etrafında bırakılması gereken iskân dışı alan olan sağlık koruma bandının zorunluluğunu hatırlattı. AKSA'da sağlık koruma bandı olmadığına dikkat çeken Yazıcı, sağlık koruma bandının duruma göre belediye ve İl İmar Müdürlüğü tarafından konduğunu kaydetti ve AKSA'da yaşananlardan, sağlık koruma bandı zorunluluğunu ihlal ederek halkın yerleşimine izin veren merkezi ve yerel yönetimlerin sorumlu olduğunu vurguladı.
Kansere yol açıyor
Yazıcı, sanayinin sadece yangın riskine karşı önlem aldığını ve depremi göz önünde bulundurmadığını söyleyerek, böylece depremde yangın yeraltı borularının da tahrip olduğunu hatırlattı. AKSA'da akrilonitrilin depolara girişini sağlayan boruların kaynakla yapıldığının ortaya çıktığını dile getiren Yazıcı, bunların esneyebilen maddeden yapılması gerektiğine işaret etti. Yazıcı, Amerikan Kanser Enstitüsü'nün akrilonitrilin karaciğer kanserine neden olduğuna dair raporu olduğunu belirterek, gelişmiş ülkelerde belirli kimyasal maddelerin ülkelere sokulmasına izin verilmediğini veya ancak belirlenen önlemler alındığı takdirde kullanımına izin verildiğini kaydetti. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Barış Anneleri'nin yürüyüşü sürüyor
Halil İmrek
Barış taleplerini Meclis'e iletmek için önceki gün Diyarbakır'dan yola çıkan ve yol boyunca illere ve ilçeleri sokulmayan Barış Anneleri İnisiyatifi, dün Adana'da coşkulu bir uğurlama ile yürüyüşünü sürdürdü. Önceki gün konaklamak için geldikleri Yüreğir'den 500 kişilik bir grup tarafından zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde uğurlanan annelerin dünkü durağı Mersin'di. Akan kanın durmasını, cezaevlerindeki saldırıların son bulmasını, genel affın çıkmasını talep eden bir mektubu Meclis'e sunmayı düşünen Barış Anaları'na, Adana'da da bir otobüs insan katıldı.
Adana'daki hareketten önce Kürtçe bir konuşma yapan Barış Annesi Şekernaz Çakar, barışın Türkiye halkları açısından aydınlık getireceğine değindi. Çakar, "Yeter artık kan akmasın" dedi.
HADEP Adana İl Başkanı Mustafa Çampınar ise, Türkiye'nin önemli bir sürece girdiğini, Barış Anneleri'nin barışa sundukları emeğin tarihe yazılacağını ifade etti. Çampınar, barıştan yana olan tüm kurum, kuruluş ve kişileri, barış yürüyüşüne destek sunmaya çağırdı.
Anneler bugün Ankara'da
Dün saat 14.00'te Adana'dan, "Yaşasın barış", "Yaşasın hakların kardeşliği", "Barış hemen şimdi" sloganlarıyla uğurlanarak Mersin'e giden Barış Anneleri İnsiyatifi bugün Ankara'ya ulaşacak. Aralarında İHD ve HADEP yöneticilerinin de bulunduğu Barış Anneleri bu sabah saat 07.00'de İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi'ne gelerek bir açıklama da yapacak. Adana, Mersin, İstanbul, Antalya ve İzmir'den gelecek diğer yürüyüşçülerle burada birleşecek olan anneler, saat 11.00'de oluşturacakları heyetle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne giderek, taleplerini iletecek. Barış Anneleri, yürüyüşlerini, TBMM'den ayrıldıktan sonra saat 12.30'da Yüksel Caddesi'nde yapacakları basın açıklamasıyla sona erdirecek.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Katliam yetmedi baskılar sürüyor

SONRAKİ HABER

Çocuğuna cinsel istismardan yargılanan erkek, öldürdüğü eşini suçladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa