Öğretmenler günü deprem bölgesinde

   kutlanacak

Öğretmenler günü deprem bölgesinde
    kutlanacak
Özlem Albayrak
Öğretmenler, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nü deprem bölgesinde kutlayacaklar. Dayanışmak amacıyla deprem bölgesine gidecek olan Eğitim-Sen'liler, kendilerini sahipsiz hisseden deprem öğretmenlerinin sorunlarını dinleyecekler.
Bu yıl da özlük, mesleki ve ekonomik-demokratik sorunlarını dile getirip, çözüm önerileri sunacak olan eğitim emekçileri, 12 Eylül'ün getirdiği 24 Kasım yerine 1996 yılından beri 5 Ekim'i Öğretmenler Günü olarak kutluyorlar. Eğitim sisteminin sorunlarını sırtlarında taşıyarak, kalabalık sınıflar, yetersiz alt yapı ve yetersiz ücret koşullarında çalışan öğretmenler, milyonlarca öğrenciyi eğitmeye çalışıyorlar. Bu koşullar yetmezmiş gibi İzmit, Kocaeli, Sakarya gibi illerdeki öğretmenler, deprem yükünü de taşıyorlar. Deprem bölgesindeki öğretmenler, depremden etkilenen binlerce öğrenciye sağlıklı bir ortam hazırlamaları istenirken kendileri mağdur durumdalar.
Öğretmenler unutuldu
Eğitime önem vermeyen devlet depremde öğretmenlerini unuttu. Bölgedeki öğretmenlere danışmanlık yapan Hacettepe Üniversitesi öğretim üyeleri, öğretmenlerin, "Giyecek ütülü gömleğimizin, derse hazırlanacak bir alanımızın olup olmadığını öğrenmeden okullar açılıyor, 'işbaşına' diyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı bizi sahipsiz bıraktı" dediklerini aktarıyorlar.
Kendilerini sahipsiz ve unutulmuş hisseden öğretmenler 5 Ekim'i sendikalarıyla kutlayacaklar. Eğitim-Sen Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ve şube başkanları, bugün unutulan öğretmenlerin yanında, Gölcük'te olacaklar. Daha sonra İzmit, Sakarya, Yalova ve ilçelerini gezecekler.
Dünyada öğretmen ihtiyacı
Türkiye'de binlerce okul öğretmensizlikten açılamamışken, dünya genelinde de öğretmen eksiği olduğu belirlendi. UNESCO'nun tahminlerine göre 2000 yılına kadar Herkese Eğitim Dünya Konferansı'nın hedeflerini başarmak için 9 milyon nitelikli öğretmene daha ihtiyaç duyuluyor. ILO rakamlarına göre 55 milyonun üzerinde öğretmen bulunan dünyada, öğretmenlerin sorunları her yıl giderek artıyor. 1 milyar öğrenciye, yani dünya nüfusunun beşte birine hizmet veren öğretmenler, 1966 yılında ILO ve UNESCO tarafından kabul edilen "Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı"nın uygulanmasını istiyorlar.
www.evrensel.net