Fotoğraf: AA

Dünya Bankası tarımda korumanın

   kalkmasını istiyor

Dünya Bankası tarımda korumanın
   kalkmasını istiyor
Dünya Bankası, tarım ürünleri ticaretinde "reformlar" yapılmasına ilişkin yeni görüşmelerin, gelişmekte olan ülkelere büyük fayda sağlayacağını savundu. Bu reformlar çerçevesinde gelişmekte olan ülkelerin korumacılığı kaldırmasını isteyen Dünya Bankası, ürün fiyatlarının dünya piyasasında belirlenmesini istedi.
Dünya Bankası Kırsal Gelişme Bölümü Başkanı Alexander McCalla, "Gelişmekte olan birçok ülkenin ekonomisi açısından tarım, dominant faktör olmayı sürdürüyor" dedi. McCalla, "Ancak, dünyadaki tarım piyasaları ülkelerin kendi politikaları dolayısıyla önemli ölçüde çarpıtılmış durumda. Sınır korumacılığı dolayısıyla, gelişmekte olan ülkelerin ihracat performansları engelleniyor. Bu da bazı ürünlerde dünya piyasası fiyatlarının oluşmasını engelliyor" görüşlerini savundu.
Dünya Bankası tarafından dünyada tarım ticaretinin serbestleştirilmesine ilişkin Cenevre'de düzenlenen iki günlük konferansta bir konuşma yapan Alexander McCalla, tarım ürünlerinin serbest ticaretine uygulanan engellemelerin, işlenmiş ürünlere uygulananlardan birkaç misli fazla olduğunu söyledi.
McCalla, ülkelerin, daha önce yapılan görüşmeler sırasında, kendi ürünlerini korumak amacına yönelik olarak, tarım ürünlerinin ithalatına uyguladıkları tarifeleri düşürmeyi kabul etmelerine rağmen, bu uygulamanın devam ettiğini anlattı.
McCalla, gelişmekte olan ülkelerin kahve, çay ve kakao gibi işlenmiş ürünlerin ihracatında, ithalat tarifelerinin yüksek olması dolayısıyla büyük sıkıntılarla karşılaştıklarını da ileri sürdü.
www.evrensel.net