02 Ekim 1999 01:00

Meral ve Polat birbirini suçladı

TEKSİF Başkanı Zeki Polat, Meral'e "korkak" dedi. Meral ise Polat'ın Sosyal Güvenlik Yasası'na karşı yapılan eylemlere katılmadığını belirtti.

Paylaş
Meral ve Polat birbirini suçladı
Türk-İş'in aralık ayında yapılacak olan 18.Olağan Genel Kurulu'nda iki ayrı liste çıkarması beklenen Türk-İş Başkanı Bayram Meral ve TEKSİF Sendikası Genel Başkanı Zeki Polat, Tek Gıda-İş Sendikası 11.Olağan Genel Kurulu'nda birbirini şuçladı. Genel kurulda Divan Başkanı Yardımcısı şeçilen ve konuşmak için kürsüye gelen Polat, işçi sendikalarının Sosyal Güvenlik Reformu Yasası ve tahkim konusunda mağlup olduklarını belirterek, Türk-İş yönetiminin Başkanlar Kurulu'nun almış olduğu kararlara uymadığını ifade etti. Türk-İş yönetimini şalteri indirmemekle suçlayan Polat, konuşmasına şöyle devam etti: "60 yaşında kim emekli olacak? Bir grup sendikacı burnumuz kanar diye grev kararı almadı. Ama şimdi ne oldu? Bütün işçilerin burnu kanıyor. Hapishaneye girecekler diye korktular. Hiç korkuya gerek yok. Bundan korkan sendikacılık yapmasın."
Türk-İş Genel Kurulu'nda tek liste çıkmasından yana olduğunu belirten Polat, Türk-İş Genel Kurulu'ndan sonra sivil bir insiyatif oluşturulup sosyal güvenlik ve çürüyen kurumların halka anlatılması gerektiğini söyledi.
'Geri mi kaçtım'
Genel kurulda divan başkanı seçilen ve polemik yapmak istemediğini dile getiren Bayram Meral, Zeki Polat'ı ima ederek, "Cevap anlamında söylemiyorum. 24 Temmuz'da kendisi Kızılay'e gelmediği gibi işçisini getirmeyen sendikalar oldu. Yol-İş Sendikası ise 470 araba kaldırdı. Hapishaneye giriliyordu da ben geri mi kaçtım" diye konuştu.
Çok sayıda konuğun katıldığı genel kurulun açılış konuşmasını yapan Tek Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Hüseyin Karakoç, tütün ve çay sektöründeki özelleştirme uygulamalarından bahsederek, buna karşı mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti. SSK Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özonur ise çıkarılan Sosyal Güvenlik Reformu Yasası'nın tek taraflı ve işveren lehine çıkarıldığını vurgulayarak bunu tasvip etmenin mümkün olmadığını söyledi. Özonur, Tahkim Yasası'na dikkat çekerek, bu yasayla özelleştirme önündeki engellerin kaldırılmak istendiğine dikkat çekti.
Tek liste çıkacak
Yarın yapılacak seçimlerle sona erecek olan genel kurulda tek liste üzerinde anlaşıldığı belirtildi. Listeye göre Genel Sekreter Hüseyin Karakoç'un Genel Başkanlığa, Samsun Bölge Başkanı Mustafa Başarmak'ın Genel Sekreterliğe, Korkut Güler'in Genel Mali Sekreterliğine, Zeki Şeşen'in Genel Eğitim Sekreterliğine, Ege Bölge Şubesi'nin Genel Örgütlenme Sekreteri Turan Ayber'in Genel Örgütlenme Sekreterliği'ne aday olduğu öğrenildi. Genel kurulda Türk-İş Genel Kurulu için 25 tane de üst kurul delegesi seçilecek. Genel Merkez yönetimi için aday olanların sosyal demokrat düşünceye sahip oldukları öne sürüldü.
ÖNCEKİ HABER

MGK depremi, cezaevlerini ve PKK'yi    görüştü

SONRAKİ HABER

Dilovası’nda iş kazası: Forktliftin altında kalan işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa