FBI ajanları Ankara'da işbaşı yaptı

Başbakan Ecevit'in ABD'deki temasları sırasında, Washington yönetiminin gündeme getirdiği Ankara'da FBI bürosu açma talebi jet hızıyla yerine getirildi.

FBI ajanları Ankara'da işbaşı yaptı
ABD Büyükelçiliği bünyesinde, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilisi yönetiminde "Hukuk Ataşesi Ofisi" adıyla bir "irtibat bürosu" oluşturuldu. Söz konusu FBI yetkilisi, Ankara'ya gelerek işbaşı yaptı, ofisin kurulduğu da Türk makamlarına 17 Eylül'de resmen bildirildi.
ANKA'nın edindiği bilgiye göre, ABD yönetimi, diğer bazı ülkelerdeki ABD büyükelçililiklerinde faaliyette bulunan FBI irtibat bürolarından 35'incisini, Ankara'daki büyükelçilik bünyesinde de oluşturdu. "Hukuk Ataşesi Ofisi" adıyla faaliyet gösterecek olan irtibat bürosunun başına getirilen FBI yetkilisinin de Ankara'ya geldiği öğrenildi.
FBI yetkilisinin halen büro kurma işlerine öncelik verdiği belirtildi. Bir idari müdür ve sekreterler gibi personelin de görevlendirileceği büroya gelecek yıl bir yönetici yardımcısının da katılması öngörülüyor.
Bu arada, ABD Büyükelçiliği'ndeki FBI bürosunun ABD Adalet Bakanlığı ve ABD'de "organize suçlara karşı" mücadele eden kuruluşlar ile Türkiye'deki muhatapları arasında irtibat sağlayacağı ifade ediliyor. Bu çerçevede, özellikle karapara aklama, uyuşturucu madde kaçakçılığı gibi suçlara ağırlık verileceği belirtildi.
FBI, büronun temel soruşturma alanları arasında "yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı, örgütlü suç, casusluk, ticari casusluk ve terörizm"i sıralıyor.
FBI'ın yurtdışı kolu: LEGAT
Emperyalist kapitalizmin, ABD'nin öncülüğünde sosyalizme karşı açık-gizli ve yasal-yasadışı tüm araçlarla yürüttüğü "soğuk savaş" döneminde, sadece CIA'in değil, FBI'ın da önemi artmaya başladı. Hukuken ülke dışında faaliyet yürütmesi olanaksız olan teşkilat, Amerikan Kongresi'nden çıkarılan yasalarla, uluslararası alanda hareket serbestisine sahip bir güç haline getirildi. Aynı dönemde örgütün bütçesi ve personel sayısı da büyük oranda artırıldı.
FBI, diğer ülkelerde "Hukuk Ataşesi Ofisi" adı altında örgütleniyor. Kısa adı LEGAT olan bu kurumun başında bir "Hukuk Ataşesi" ve bir ya da birkaç yardımcısı bulunuyor. Faaliyet yürüttüğü ülkeyle herhangi bir görev ilişkisi bulunmayan ve bağımsız çalışabilen LEGAT, doğrudan FBI Adli Soruşturma Bölümü'ne rapor veriyor. Ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı ve diğer "ilgili ajanslarla" da koordine içinde olunuyor.
FBI açıklamalarına göre, LEGAT'lar, sadece geçen yıl 24 bin soruşturma gerçekleştirdi. Soruşturma alanları ise, "yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı, örgütlü suç, casusluk, ticari casusluk ve terörizm" olarak tanımlanıyor.
FBI, son olarak geçen yıl ağustos ayında Kenya'daki ABD Büyükelçiliği'ne bomba konulmasıyla bu ülkede soruşturma yürütmüş ve Kenya polisinin "Amerikalılar tarafından aşağılanıyoruz" şikâyetleri medyaya da yansımıştı.
Ankara'da açılan LEGAT, dünyadaki 35. Hukuk Ataşeliği durumunda. FBI'ın, önümüzdeki dönemde birçok ülkede daha LEGAT açması bekleniyor. LEGAT'lar, "konuk" oldukları ülkedeki
ABD büyükelçiliklerinde kuruluyor. Diğer aktif LEGAT'lar arasında Kolombiya, Şili, Panama, Pakistan, Mısır gibi ülkelerdeki ataşelikler bulunuyor.
www.evrensel.net